25 mënyra për t’i thënë dikujt që e doni, me dhe pa fjalë

Life style

25 mënyra për t’i thënë dikujt që e doni, me dhe pa fjalë

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 21:11
Foto ilustrim

Marrja e vendimit për t’i thënë dikujt që e do për herë të parë mund të duket si një punë e madhe – sepse është kështu! Të deklarosh dashurinë tënde është e pambrojtur, emocionuese dhe një moment historik në çdo marrëdhënie, kështu që nëse po mendon t’ia thuash atë tjetrit tuaj të rëndësishëm, ja çfarë ekspertët e marrëdhënieve duan që ju të dini për ta bërë atë kuptimplotë.

Si të kuptoni se jeni të dashuruar

Ju mendoni se dëshironi të ndani edhe detajet më të vogla me personin.

Mezi prisni të ndani momentet e ditës tuaj ose historinë tuaj më të gjatë dhe dëshironi të dëgjoni detaje edhe për personin tuaj.

Ju dëshironi të ndani botën tuaj me ta.

Ju dëshironi të dëgjoni mendimet e tyre dhe të kuptoni më mirë emocionet e tyre.

Ju prisni të vazhdoni të përjetoni jetën me ta.

Kur jeni duke rënë në dashuri, ju mungon personi dhe përjetoni një ndjenjë të ngrohtë kur mendoni për të.

Ju i pranoni të gjitha pjesët e tyre, duke përfshirë ato të çuditshme dhe të çrregullta.

Ju i bëni ato një prioritet në jetën tuaj.

Ju kujdeseni për nevojat dhe lumturinë e tyre ashtu siç kujdeseni për tuajën.

Ju mund të shihni një të ardhme me ta dhe të mendoni për ta në planet tuaja afatgjata të jetës.

Ka një ndjenjë risie dhe gjallërie që vjen me dashurinë.

Ka një dhimbje dhe një mall për praninë e personit tjetër.

25 mënyra për t’i thënë dikujt që e doni.

Me fjalë:

“Unë të dua.”

“Ndjenjat e mia për ty po thellohen dhe unë kam filluar të dashurohem me ty”.

“Ti do të thotë bota për mua dhe unë të vlerësoj në jetën time.”

“Nuk mund ta imagjinoj që të mos jesh në jetën time”.

“Dua të ndaj çdo ditë e më shumë nga jeta ime me ju”.

“Ti je kaq i veçantë për mua dhe unë e vlerësoj ty dhe marrëdhënien tonë.”

“Unë e vlerësoj shumë kush je.”

“Të shoh të lumtur më bën të lumtur.”

“Ti më frymëzon të jem vetvetja ime më e mirë.”

“Jam shumë i emocionuar për të ardhmen tonë së bashku”.

“Ti ma bën jetën shumë më të mirë.”

Lexoni atyre një poezi të bukur dashurie.

Shkruani një letër dashurie.

Pa fjalë:

Kontakti i dashur me sy

Dërgojini një këngë dashurie ose kuroni një listë dëgjimi këngë dashurie

Prekje fizike ose dashuri, si p.sh. një përqafim i zgjatur

Bëni gjërat që duan së bashku me ta

Kaloni kohë cilësore së bashku

Dërgojuni atyre lule që janë simbolike në kuptim

Gatuani pjatat e tyre të preferuara

Tregohuni për ta me mbështetje gjatë periudhave stresuese

Praktikoni dëgjimin aktiv

Tregoni vlerësim për veçoritë e tyre

Kujdesuni për një detyrë të vështirë për ta

Jepini atyre diçka personale si dhuratë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat