Të ndërtoni një marrëdhënie të bazuar në ndërvarësi

Life style

Të ndërtoni një marrëdhënie të bazuar në ndërvarësi

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 10:57
Foto ilustrim

Shumica prej nesh e vlerësojnë lidhjen me të tjerët, veçanërisht në marrëdhëniet tona romantike. Në fakt, ne jemi të lidhur për lidhjen dhe kjo na lejon të krijojmë lidhje dhe intimitet me partnerin tonë. Suksesi i marrëdhënieve afatgjata varet shumë nga cilësia e lidhjes sonë emocionale me njëri-tjetrin.

Shumica prej nesh e vlerësojnë lidhjen me të tjerët, veçanërisht në marrëdhëniet tona romantike. Në fakt, ne jemi të lidhur për lidhjen dhe kjo na lejon të krijojmë lidhje dhe intimitet me partnerin tonë. Suksesi i marrëdhënieve afatgjata varet shumë nga cilësia e lidhjes sonë emocionale me njëri-tjetrin.

Ndërvarësia nuk është bashkëvarësi

Ndërvarësia nuk është e njëjta gjë si të jesh i ndërvarur. Një person i varur nga njëri-tjetri priret të mbështetet shumë tek të tjerët për ndjenjën e vetvetes dhe mirëqenies. Nuk ka aftësi për atë person që të dallojë se ku mbarojnë dhe ku fillon partneri i tij, ka një ndjenjë të ngulitur përgjegjësie ndaj një personi tjetër për të përmbushur nevojat e tij dhe/ose që partneri i tij të plotësojë të gjitha nevojat e tij për t’u ndjerë mirë se kush janë.

Karakteristikat e një marrëdhënie të ndërvarur

Një marrëdhënie e shëndetshme, e ndërvarur ka disa veçori.3 Këtu janë disa gjëra që duhen kërkuar në një marrëdhënie të shëndetshme që nuk është e varur nga njëra-tjetra.

Kufij të shëndetshëm

Dëgjim aktiv

Koha për interesa personale

Komunikim i qartë

Marrja e përgjegjësisë personale për sjelljet

Krijimi i sigurisë për njëri-tjetrin për të qenë të pambrojtur

Angazhimi dhe reagimi ndaj njëri-tjetrit

Vetëvlerësim i shëndetshëm

Të qenit të hapur dhe të afrueshëm me njëri-tjetrin

Kur partnerët ndihen të dashur dhe të vlerësuar, marrëdhënia bëhet një strehë e sigurt dhe një vend ku çifti mund të jetë i ndërvarur. Ata e kuptojnë se nuk janë vetëm në lidhje, mund të kthehen drejt njëri-tjetrit të sigurt në kohë nevoje dhe ndihen të sigurt që partneri i tyre do të jetë i pranishëm.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat