Janë femrat ato që zgjedhin!

Life style

Janë femrat ato që zgjedhin!

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 19:39
Foto ilustrim

Jo vetëm një legjendë popullore, ka edhe shumë studime psikologjike dhe antropologjike që konfirmojnë se gratë janë më të kujdesshme dhe selektive në zgjedhjen e ‘presë’ së mundshme. Hulumtimet e panumërta tregojnë se beqaret janë veçanërisht të kujdesshme dhe ‘analitike’ në vlerësimin e partnerëve të mundshëm, krahasuar me kolegët e tyre meshkuj.

Por cilat janë kriteret e vlerësimit në zgjedhjet e dashurisë? Sigurisht, instinkti dhe ndjenja janë forcat shtytëse pas çdo marrëdhënieje, por kriteret e vlerësimit ndryshojnë shumë në varësi të situatës. Ata që kërkojnë një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të qëndrueshme gjithashtu priren të vlerësojnë arsimimin, besnikërinë, dikë që ofron një ndjenjë sigurie dhe përkushtimi, edhe në funksion të projektit të ardhshëm të formimit të një familjeje të re. Nëse, nga ana tjetër, është thjesht një marrëdhënie pa shumë pretendime, kriteret bëhen të ndryshme, mbizotëron pamja fizike dhe mashkulloriteti, kritere që në çdo rast kanë gjithmonë një ndikim të rëndësishëm në zgjedhjen e partnerit. E reja është se gjithnjë e më shumë femrat po tregohen më sipërmarrëse, ndërsa meshkujt shpesh shfaqen të papërgatitur dhe vuajnë iniciativën e vajzave. Sigurisht që femrat kanë në anën e tyre avantazhin e të pasurit disa cilësi shumë të rëndësishme në dashuri: këmbënguljen dhe durimin, burime të domosdoshme për të zgjedhur mirë dhe për të arritur qëllimin.

Por cilët janë elementët që ndikojnë më shumë në zgjedhje?

Tiparet e fytyrës

Fytyra është një nga elementët më të rëndësishëm në zgjedhjen e partnerit ideal. Një studim i Universitetit amerikan të Penn State ka treguar se gratë analizojnë një sistem shumë kompleks për analizimin e fytyrës së një partneri të mundshëm seksual. Është një nivel i dyfishtë i analizës që përfshin si një nivel estetik (forma e mjekrës, buzëve, ballit) dhe një nivel emocional (pamja e përgjithshme e fytyrës, buzëqeshja, simpatia apo sharmi).

Toni i zërit

Muskujt, lartësia, pesha? Janë detaje, ajo që ka vërtet rëndësi është zëri. Është kjo më shumë se detajet e tjera që përcaktojnë sharmin e një mashkulli. Një studim i Universitetit të Kalifornisë zbuloi se gratë kanë aftësi të jashtëzakonshme për të analizuar dhe njohur karakteristikat dhe potencialin e një burri vetëm nga zëri i tij. Është sharmi i zërit, mundësisht i ulët dhe i thellë, që përcakton shumë suksesin e një mashkulli në dashuri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat