Jo vetëm marrëdhëniet e dashurisë: edhe miqtë sot njihen me njëri-tjetrin nëpërmjet aplikacionit

Life style

Jo vetëm marrëdhëniet e dashurisë: edhe miqtë sot njihen me njëri-tjetrin nëpërmjet aplikacionit

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 22:20
Foto ilustrim

Në fillim ishin forumet, sheshet virtuale ku takoheshin pionierët e internetit sepse kishin interesa të përbashkëta. Më pas erdhën bisedat e takimeve, faqet për të njohur shpirtin binjak dhe më në fund me telefonat inteligjentë mbërritën aplikacionet e takimeve., për t’ua bërë jetën më të lehtë atyre që nuk kanë kohë të njohin një person në mënyrën e vjetër.

Sepse është e vështirë të bësh miq si të rritur

150 është numri mesatar i marrëdhënieve shoqërore që secili prej nesh arrin të ketë, sipas antropologut Robert Dunbar (i cili e formuloi këtë numër duke u nisur nga studimi i trurit të primatëve) dhe ndër këto vetëm 5 korrespondojnë me miqësi të vërteta. Megjithëse studimet më të fundit kanë vënë në pikëpyetje “numrin e Dunbarit” (studiuesit e Universitetit të Stokholmit besojnë se truri i njeriut mund të menaxhojë më shumë se 150 marrëdhënie shoqërore gjatë gjithë jetës) dhe edhe nëse profilet tona shoqërore janë të shumta me miq, ndërtimi i një marrëdhënieje të vërtetë sot është gjithnjë e më e ndërlikuar. “Nuk ka kohë, nuk ka situata të përshtatshme dhe më pas me Covid-in janë reduktuar ndjeshëm mundësitë. Sigurisht që ka ende disa vende klasike si palestra, kurse gatimi, shkolla kërcimi, vende ku mund të mblidheni, por ato janë aktivitete specifike që nuk plotësojnë interesat e të gjithëve”.

Aplikacionet për të bërë miq

Prandaj koha duket se është problemi kryesor në ndërtimin e miqësive të reja: “Kjo është arsyeja pse shumë njerëz, veçanërisht vajzat, përdorin aplikacione – shpjegon Merigo –  Sot, përveç Tinder, i cili përdoret kryesisht për ata që kërkojnë një lidhje dashurie, ka aplikacione të tilla si Bumble që kanë seksione të veçanta për ata që kërkojnë miq të rinj “. Për shembull, në seksionin Bumble BFF (ku BFF do të thotë Miqtë më të Mirë përgjithmonë) mund të specifikoni atë që kërkoni: miqtë për të stërvitur, për të dalë në mbrëmje, për të udhëtuar, gratë që duan të ndajnë përvojën e tyre të lindjes dhe do pastaj mendo për të. algoritmi për të bërë pjesën tjetër. “Algoritmi di gjithçka për ne. Rrjetet sociale profilizojnë të gjitha të dhënat tona, dinë shijet tona, interesat, mënyrën se si ne mendojmë politikisht dhe edhe nëse na pëlqejnë kotelet. Por afiniteti i thellë, përputhja 100%, mund të zhvillohet vetëm përmes njohurive. Një njohuri e vërtetë, e cila mund të jetë offline por edhe online (mund të shkëmbeni email, chat), nga e cila mund të dalin të gjitha aspektet e karakterit të një personi, madje edhe anët më të errëta”.

Këshilla për të krijuar miq të rinj

Pavarësisht nëse gjithçka fillon nga një aplikacion apo një klasë gatimi, nuk ka asnjë ndryshim: për të krijuar një miqësi rregullat janë gjithmonë të njëjta. Sipas një studimi nga Universiteti i Kansasit, duhen mesatarisht 50-60 orë për të ndërtuar një marrëdhënie të qëndrueshme, kështu që ju duhet të armatoseni veten me përkushtim dhe durim, edhe nëse algoritmi na ndihmon të bëjmë hapin e parë. “Kur fillon të ndjesh një afinitet, kur dialogu funksionon, kur ka elementë të përbashkët për të ndarë, kjo do të thotë se jemi në rrugën e duhur. Këshilla do të ishte të jemi gjithmonë të natyrshëm dhe spontan, por ne e dimë që nuk është kështu. rasti: kur takoni dikë që na intereson, qoftë për flirt apo miqësi, ne gjithmonë japim maksimumin, përpiqemi të prezantohemi në mënyrën më të mirë. , të fshehim të metat dhe nuk ka asgjë të keqe. Megjithatë, pas herëve të para, përpiqemi të jemi vetvetja, të mos theksojmë shumë forcat dhe të mos i fshehim me çdo kusht defektet, për të shmangur që imazhi që ka ndërtuar tjetri për ne të ndryshojë me kalimin e kohës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat