A funksionon vërtet ‘çiklizmi i lëkurës’, përsa i përket mirëmbajtjes së saj?

Life style

A funksionon vërtet ‘çiklizmi i lëkurës’, përsa i përket mirëmbajtjes së saj?

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 00:14
Foto ilustrim

Në mënyrë naive, supozova se pas pubertetit, shpërthimet e mia hormonale do të zhdukeshin dhe lëkura ime e shurdhër më në fund do të ishte e përsosur dhe me shkëlqim. Megjithatë, ja ku jam si e rritur, ende po luftoj me dhimbje mujore cistike, hiperpigmentim dhe kohët e fundit me ekzemën.

Për këto arsye, me dëshpërim u nisa në kërkimin e një ilaçi. Së bashku me recetat aktuale, kam provuar slugging dhe dermaplaning, regjime me 10 hapa dhe madje asgjë tjetër përveç ujit – të gjitha këto kanë dhënë rezultate jo mbresëlënëse. Por muajin e kaluar unë, si mijëra të tjerë në TikTok, zbulova “çiklizmin e lëkurës”, një tjetër mani bukurie me mbi 80 milionë shikime në platformën e ndarjes së videove. I krijuar nga Dr. Whitney Bowe, ky trend i thjeshtë dhe i përballueshëm përfshin rrotullimin, ose “çiklizmin” përmes produkteve tuaja – në vend që t’i përdorni të gjitha menjëherë. Qëllimi, thotë Bowe, është të ndani përbërësit e fuqishëm, aktivë në një cikël katër-ditor për të shmangur irritimin e lëkurës tuaj për rezultate të shëndetshme dhe të hidratuara.

Kuptimi i lëkurës sonë, puçrrat

“Ne mendonim për kujdesin e lëkurës në një mënyrë lineare,” thotë Bowe, një dermatolog me bazë në Nju Jork, shkencëtar hulumtues dhe themelues i Dr. Whitney Bowe Beauty. Ajo që filloi si këshillë për pacientët e saj u shndërrua shpejt në modën e fundit të TikTok kur ajo e prezantoi atë në mediat sociale në prill 2021. “Kur njerëzit mësonin rreth përbërësve ose produkteve të reja, ata thjesht shtonin një hap tjetër në rutinën e tyre dhe koktejin e përbërësve të ndryshëm që” Nuk luani mirë së bashku, gjë që rezulton në acarim dhe jo në rezultate.” Bowe, së bashku me shumë përdorues të TikTok dhe dermatologë të tjerë, e cilësojnë çiklizmin e lëkurës si një “ndryshues të lojës”. Është një pretendim i guximshëm – ai që më bindi ta bëja një goditje. Për pesë javë, unë lëviza me biçikletë për të parë nëse i përshtatej reklamës së saj.

Si duhet të duket rutina juaj e çiklizmit të lëkurës?

Në praktikën e saj private, Bowe thotë se pacientët e saj përfituan më shumë nga një cikël me katër hapa. Natën e parë, ajo rekomandon një eksfolim të butë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës. Natën e dytë, aplikoni retinoidë, një derivat i vitaminës A i njohur për efektet e tij kundër plakjes. Netët tre dhe katër i dedikohen rikuperimit, hidratimit dhe lagështirës. Më pas, cikli përsëritet. Ajo që është kaq e mrekullueshme në lidhje me çiklizmin e lëkurës është se është e modifikueshme në varësi të nevojave tuaja. Ata me lëkurë të ndjeshme mund të shtojnë një natë shtesë rikuperimi për një rutinë me pesë hapa, ndërsa njerëzit me lëkurë të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve do të përfitonin nga një natë më pak rikuperimi, rekomandon Bowe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat