Personat që kanë qëllime janë më të shëndetshëm

Life style

Personat që kanë qëllime janë më të shëndetshëm

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 13:49
Foto ilustrim

A e dini arsyen se përse jetoni?

Përgjigja e kësaj pyetje mund t’jua përcaktojë mënyrën se si ndiheni çdo ditë.

Nëse e keni zbuluar kuptimin e jetës suaj, atëherë jeni shumë më të prirë të jeni të shëndetshëm mendërisht dhe fizikisht.

Në anën tjetër, personat që pa pushim e kërkojnë kuptimin e jetës së tyre janë më të prirë të kenë mirëqenie më të dobët mendore dhe vështirësia për at gjetur atë kuptim ndikon keq në disponimin e tyre, në lidhjet shoqërore, shëndetin psikologjik dhe në aftësinë për të menduar.

Kuptimi i jetës është një koncept shumë i individualizuar, thonë ekspertët.

Ky kuptim mund të ketë të bëjë me besimin tuaj, me familjen, me punën, shërbimin në komunitet apo rolin tuaj në shoqëri.

Sipas tyre, periudha më stresuese e njerëzve është në rininë e hershme sepse njerëzit më së shumti e kërkojnë kuptimin e jetës së tyre në atë fazë, duke marrë vendime për karrierën, edukimin dhe familjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat