Tetë zakone që ju pengojnë të jeni të suksesshëm

Life style

Tetë zakone që ju pengojnë të jeni të suksesshëm

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 08:15
Foto ilustrim

Gjërat më të vogla mund të rrëzojnë njerëz të mahnitshëm. Nëse jeni një sipërmarrës, një artist ose një arkitekt, ekzistojnë një numër shprehish që mund t’ju mbajnë poshtë. Ndërsa asnjë zakon i keq i njëjti nuk mund t’ju ndalojë të bëni ëndrrat tuaja të bëhen të vërteta.

Vetë-përmirësimi nuk është i lehtë, por nëse doni të keni sukses, ju do të duhet të mendoni për atë që po bëni për veten tuaj. Këtu janë disa zakone që duhet të shmangni nga jeta juaj.

Unik Portal ju sjellë 8 zakone të  tmerrshme që po ju mbajnë larg  nga suksesi:

Pajtohuni të bëni shumë

Nëse ke probleme duke thënë jo, përfundimisht do të përfundosh. Në një moment, do të arrish deri në fund të një orari që rivalizon ortekët më të këqija në histori. Kjo madje mund të çojë në depresion dhe në një mungesë të përgjithshme të vetëkontrollit. Thjeshtimi “jo” është i fuqishëm, dhe ju duhet ta mësoni sa herë që të jetë e mundur. Mos e mbulo atë me përgjigje si “Nuk jam i sigurt”. Nëse nuk mund ose nuk doni ta bëni atë, thuani kështu.

Përdorimi i pajisjes suaj para gjumit

Shumë njerëz lexojnë libra para gjumit dhe derisa shumë e bëjnë këtë ende,përseri shumë të tjerë  librin e kanë  zëvendësuar me celularin ose tabletën. Nuk duket si shumë, por kjo në fakt mund të prishë modelin tuaj të gjumit. Këto pajisje lëshojnë dritë blu të gjatësisë së valës së shkurtër. Kjo dritë është e dobishme në mëngjes, por natën, ajo mund të pengojë prodhimin e melatoninës dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj. Shmangni përdorimin e pajisjes tuaj para se të fleni. Nëse mundeni, largoni ato pas darkës.

Po përqendroheni tek njerëzit të cilët ju bezdisin ose janë toksikë

Ka diçka që e tërheq mendjen te njerëzit toksikë ose të bezdisshëm. Për shumë njerëz, është një përpjekje për t’i kuptuar ato. Për të tjerët, është për të komplotuar rënien e tyre. Cilado qoftë arsyeja, ky fiksim dëmton produktivitetin tuaj, sepse nuk mendoni se si të arrini ëndrrat tuaja. Nëse ju duhet të mendoni për njerëzit, mendoni për njerëzit që jeni të lumtur në jetën tuaj.

Pritja derisa të jeni të sigurt për suksesin

A po prisni që suksesi të vij vetë. Atëherë po gaboni. Është një mendim i tmerrshëm, por kjo është e vërteta. Mos prisni të bëni gjëra të përkryera. Bëni atë që tani mundeni dhe filloni të përmirësoni sa më shpejt që të jetë e mundur.

Po e lini veten të shpërqendroheni nga interneti

Shumë studime kanë treguar se duhet rreth 15 minuta punë para se të futesh me plot fokus në detyrë.

Kur je i përqëndruar 100 për 100, je më produktiv dhe punën do të bash sic është më së miri. Por, në momentin që ju shpërqëndroheni për të shlfetuar pak internetin juve do t’ju duhen minuta të tërë për tu rikthyer përseri në detyrë. Çdo herë që shfletoni Facebook,Instagram, Tëitter,  ju rivendosni orën në rrjedhën tuaj. Kur keni për të kryer me afat një detyrë zgjidhja më e mirë është të bllokoni faqet që ju tërheqin vëmendjen  për të mbajtur nivelet e larta të produktivitetit.

Krahasimi i suksesit tuaj me të tjerët

Një nga gjërat më të mëdha që mund të të mbajë prapa është zakoni i keq për të krahasuar vetën me të tjertët. Derisa  mund të përdoret si bazë për lumturinë në anën tjetër mund t’ju bëj dëm.  Në vend që të shohin se sa larg kanë shkuar, ju përqëndroheni në atë se sa mirë po bëjnë të gjithë të tjerët. Lumturia e tyre vërheët gjithnjë e më pak.

Kontrollimi i telefonit gjatë një takimi

Zakonisht kontrolli i telefonit tuaj është krejtësisht normale, por kur ju këtë veprim e bëni edhe nëpër takime, atëherë dijeni se po gaboni. Ideja është që ju të përqendroheni komplet në bisedë dhe diskutime të takimit. Kështu,jo vetëm që do t’ju ikin informacionet kryesore,por edhe nënvlerësoni të tjerët në takim.

Ndërpriteni nga shumë njoftime që vijnë

Ndërprerjet ndikojnë negativisht në performancën tuaj. Sa herë që vjen diçka, truri juaj duhet të riorientohet përseri. Prandaj bëjeni shprehi të përfundoni punët e parapara dhe pastaj të hapni njoftimet e reja, email, sms dhe kërkesa të tjera.

Këto janë disa prej  zakoneve të këqija që do të ndikojnë në produktivitetin tuaj dhe që mund t’ju dëmtojnë në arritjen e sukseve tuaja. Ashtu si çdo zakon tjetër i keq, ata do të marrin kohë, përpjekje dhe veprim të ndërgjegjshëm, për të çrrënjosur siç duhet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat