Marrëdhëniet në distancë: si të merreni me keqkuptimet

Life style

Marrëdhëniet në distancë: si të merreni me keqkuptimet

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 06:49
Foto ilustrim

Dashuria në distancë sjell në mënyrë të pashmangshme keqkuptime dhe momente dobësie. Ndarja në fakt nuk luan në favor të marrëdhënies, por nuk mungojnë mënyrat për ta bërë atë të funksionojë dhe për të kapërcyer problemet.

Si të jetoni një marrëdhënie në distancë

Për të përjetuar më mirë një ndarje të detyruar nga partneri juaj, para së gjithash është thelbësore të ndërgjegjësoheni për këtë gjendje, të respektoni arsyen e distancës dhe të punoni me përkushtim të ndërsjellë për të siguruar që situata, nga një disavantazh, të shndërrohet në një mundësi për zhvillim personal. dhe çift. Distanca, në fakt, mund të zbulojë një numër të madh implikimesh pozitive dhe këto duhet të preken me të dyja duart për të siguruar që marrëdhënia të dalë e forcuar dhe më e mirë. Gjithmonë do të ketë nga ata që e kritikojnë këtë zgjedhje, por duke u angazhuar vërtet me sinqeritet, ndershmëri dhe duke qëndruar pozitivë, ju mund t’i bëni gjërat të funksionojnë.

Si të kapërceni mungesën

Pavarësisht vështirësive objektive, të jetosh një marrëdhënie në distancë sot është shumë më e lehtë se sa ishte në të kaluarën. Falë teknologjisë, mjeteve të reja të komunikimit dhe shpejtësisë dhe kostos relative të mjeteve të transportit, në fakt, është gjithnjë e më e lehtë të lehtësohet ndjenja e vetmisë dhe dëshira për t’u parë. Në këtë kuptim, gjëja që nuk duhet të mungojë në një marrëdhënie në distancë është padyshim komunikimi. E cila sot është e menjëhershme dhe gjithmonë pranë, por që, pikërisht për këtë arsye, duhet të ketë parasysh nevojat dhe angazhimet e partnerit. Nëpërmjet teknologjisë është gjithashtu e mundur të krijohen momente intimiteti të madh dhe të rizbulosh të qenit bashkëpunëtorë, edhe nëpërmjet lojërave pak a shumë erotike, të afta të nxisin imagjinatën, të bashkojnë dhe t’i japin një shtysë reale besimit të ndërsjellë.

Si të merreni me keqkuptimet

Keqkuptimeve të zakonshme të një marrëdhënieje normale, distanca i shton faktorë të tillë si xhelozia dhe mungesa e besimit, të cilat mund të minojnë thellësisht një marrëdhënie dhe ta çojnë atë në ndarje. Për të shmangur këtë, nëse vërtet kujdeseni për të dashurin tuaj, zgjidhja është të jeni gjithmonë gati për të bërë një hap prapa, të besoni dhe të mësoni t’i jepni fund xhelozisë. Por gjithashtu shmangni krijimin e situatave që mund ta bëjnë partnerin tuaj xheloz. Një largpamësi themelore është që të mos u besoni kurrë përgjigje të rëndësishme mesazheve të thjeshta, por organizohuni për një telefonatë ose një video-telefonatë, ndoshta duke e shtyrë krahasimin për disa orë, por duke e bërë atë më efektiv dhe duke eliminuar keqkuptimet e mundshme të mëtejshme që mund të ketë një mesazh i ftohtë. për nga natyra e tij mund të sjellë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat