“Martesa me çdo kusht” që i bën të gjithë të pakënaqur, sidomos fëmijët

Life style

“Martesa me çdo kusht” që i bën të gjithë të pakënaqur, sidomos fëmijët

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 20:36
Foto ilustrim

Cilat janë rezistencat ndaj divorcit, edhe kur martesa është e pakënaqur?

E lumtur apo e palumtur, martesa është përgjithmonë

Sa shpesh dëgjoni që një çift qëndron së bashku për hir të fëmijëve të tyre? Sa të tjerëve u ndodh të dëgjojnë se një çift qëndron bashkë sepse “martesa përbëhet edhe nga kompromise”? Por, mbi të gjitha, kur, saktësisht, kompromisi bëhet sakrificë? Pa pasur nevojë të flasim domosdoshmërisht për dhunën në familje ose marrëdhëniet toksike, është mjaft fiziologjike të ndalosh së bashku. Një çift që ka qenë i martuar lumturisht – ose ka shkuar me fat të jetojë së bashku – përbëhet nga dy njerëz që me kalimin e kohës rriten, ndryshojnë dhe evoluojnë edhe ndryshe nga njëri-tjetri.

Divorci me marrëveshje të ndërsjellë: lamtumirë kosto dhe vonesa

Divorci me pëlqim të ndërsjellë është ai pakt i mos luftimit që përfshin dy njerëz që kuptojnë se nuk e duan më njëri-tjetrin, por e respektojnë njëri-tjetrin dhe ende e duan njëri-tjetrin aq mirë sa të mos bëjnë luftë. Është mënyra më e shpejtë për t’i dhënë fund martesës sepse çifti arrin në këtë përfundim pa konflikt. Ndodh pas ndarjes: një periudhë që më parë me ligj duhej të zgjaste tre vjet, por që tani, falë futjes së divorcit “të shkurtër”, mund të zgjasë edhe disa muaj. Është faza në të cilën çifti bie dakord për një sërë çështjesh të llojeve të ndryshme: kujdestaria e fëmijëve, caktimi i shtëpisë bashkëshortore, ndarja e pasurisë që kanë të përbashkët dhe kompensimi për shkurorëzim.

Të qenit bashkë për hir të fëmijëve: një legjendë urbane

Shumë çifte prindërish, ose nganjëherë vetëm njëri nga dy personat që janë pjesë e tij, e hedhin poshtë vetë idenë e ndarjes apo divorcit – e lëre më divorcin me pëlqim reciprok – duke ngritur çështjen e mirëqenies së fëmijëve. Por janë pikërisht fëmijët që perceptojnë toksicitetet që rri pezull në një shtëpi ku banojnë dy persona që nuk e duan njëri-tjetrin ose që janë të pakënaqur së bashku. Në çdo moshë që janë.

Tradhtia e bashkëshortit: secili e jeton si të dojë

Ashtu si stigma për ata që zgjedhin të divorcohen dhe ndahen është një kafaz social, stigma për ata që zgjedhin të qëndrojnë me një partner që ka tradhtuar është një kafaz po aq i dhunshëm shoqëror. Një martesë ose një bashkëjetesë mund të përfundojë sepse njëri prej të dyve ka tradhtuar por gjithashtu nuk përfundon kurrë. Disa çifte durojnë tradhtinë, por përfundimisht ndahen për arsye të tjera. varet nga çfarë?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat