Qeshni! Humori juaj është si një mekanizëm mbrojtës

Life style

Qeshni! Humori juaj është si një mekanizëm mbrojtës

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 08:46
Foto ilustrim

“Të qeshësh është një çështje serioze”, thotë Gregory Bateson në librin e tij “Humor in Human Communication”. Kjo fjali, e cila me sa duket mund të shihet dhe interpretohet si një reduksionizëm ose një klishe, gjen një themel të së vërtetës. Në fakt, humorin e gjejmë ndër mekanizmat mbrojtës më të avancuar, tipik për një sistem psikik të pjekur të një niveli të caktuar.

Çfarë është një mekanizëm mbrojtës? Koncepti i mekanizmit mbrojtës ka një matricë të pastër psikodinamike; në fakt, disertacionet e para mbi këtë koncept u zhvilluan nga Frojdi dhe Anna Frojdi. Më pas, rryma të ndryshme psikologjike kanë vazhduar të bëjnë një rirregullim të këtyre koncepteve; ndër këto, në Itali, gjejmë atë të bërë nga Lingiardi. Sipas një përkufizimi të vetë autorit (Lingiardi, 1996) mekanizmat mbrojtës janë “procese psikike, të ndjekura shpesh nga një përgjigje sjelljeje, të cilën çdo individ e vë në veprim, pak a shumë automatikisht, kur përballet me situata veçanërisht stresuese dhe/ ose duhet të ndërmjetësojë konfliktet e krijuara nga përplasja midis impulseve, dëshirave dhe afekteve nga njëra anë dhe ndalimeve të brendshme dhe/ose kushteve të realitetit të jashtëm nga ana tjetër.” Është automatik, është një mendim, një ndjenjë që përdoret zakonisht. për të menaxhuar ndikimet dhe instinktet më kritike; secili prej nesh mund të aktivizojë një model specifik të këtyre mekanizmave sipas karakteristikave të personalitetit.

Këta variojnë nga mekanizmat më primitivë, përgjithësisht të natyrës psikotike e deri tek ato të tipit neurotik, deri tek ata më të avancuarit, ndër të cilët gjejmë humorin. Karakteristikat tipike të humorit janë ironia, gjetja e aspekteve ironike dhe qesharake të burimit të stresit; prandaj ne nuk përpiqemi të heqim burimin e shqetësimit siç ndodh për shembull në represion (një mekanizëm tipik neurotik), as ta ndajmë atë në një vizion dikotomik të “të bukurës”, “të shëmtuarës” / “të mirës” / “të keqes”. lloji (pikërisht i mekanizmit më primitiv të çarjes). Përkundrazi, “objekti i krimit” mbetet aty, para syve tanë i paprekur; ne përpiqemi vetëm ta lehtësojmë, duke e tallur, duke e ëmbëlsuar nga anët e tij më të rënda dhe negative.

Një shembull mund të jetë për shembull kur mjekët bëjnë shaka për një operacion të rëndësishëm që do të bëjnë; kjo nuk do të thotë banalizimi i punës së tyre apo i jetës së pacientit, por në fakt përkthehet në një ulje të niveleve të tensionit. Në fakt, humori është i ndryshëm nga të bësh shaka, tallje apo qëndrim përbuzës; ndoshta gjithçka mund të përmblidhej në mënyrën e zakonshme të të thënit “një të qeshur çlirimtare”, duke shpresuar që kjo shprehje të mos ofendojë babanë e psikanalizës që e konsideronte humorin mekanizmin më të avancuar të mbrojtjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat