E vërteta rreth “rregullit të tre takimeve”, afati i duhur magjik për marrëdhënie intime

Life style

E vërteta rreth “rregullit të tre takimeve”, afati i duhur magjik për marrëdhënie intime

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 17:39
Foto ilustrim

Kur duhet të bëj seks me personin me të cilin po takohem?” Është një pyetje që prej kohësh i ka shqetësuar personat të cilët janë në kërkim të një afati magjik seksi. Dhe pikërish këtu hyri i ashtuquajturi “rregulli i tre datave” – një udhëzim që thotë se duhet të shkoni në tre takime përpara se të flini me një interes të ri dashurie.

Seksologu klinik Lawrence Siegel tha se ky rregull  u shfaq diku në fund të viteve 1980 ose në fillim të viteve 1990.

“Rregulli i tre datave është një nga ato gjëra që njerëzit duan të citojnë, por askush nuk mund ta citojë kurrë,” tha ai për HuffPost, duke shtuar se ai është “i zhytur në konventat tradicionale shoqërore” dhe ruan “pritshmëritë e rolit gjinor heteroseksist rreth takimit”.

Rregulli i tre datave ka problemet e veta, por a mund të mësojmë diçka prej tij?

Beteja e quajti rregullin e tre takimeve një “nocion të vjetëruar”, sepse sugjeron që vlera juaj si partner i mundshëm rritet nëse i rezistoni marrëdhënies seksuale – edhe kur e dëshironi shumë atë.

Trajnerja e takimeve Damona Hoffman– tha se beson se nëse dy persona janë të përshtatshëm për njëri-tjetrin, atëherë të bësh seks më herët se takimi i tretë “nuk do të thotë automatikisht fundi i marrëdhënies”,megjithëse ajo gjithashtu pranoi se mund të ketë arsye bindëse që njerëzit zgjedhin të presin më gjatë.

Pra, a ka një kohë ‘të duhur’ për të bërë seks?

Ekspertët ranë dakord se nuk ka asnjë rregull të saktë në lidhje me një sasi të caktuar datash ose orare për të vonuar marrëdhënien tuaj. Elementi më i rëndësishëm është nëse të dy partnerët janë “të rehatshëm dhe të emocionuar ” për këtë aventurë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat