Dashuri dhe Urrejtje, vetëm një hap larg njëra-tjetrës…

Life style

Dashuri dhe Urrejtje, vetëm një hap larg njëra-tjetrës…

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Shpesh befasohemi kur shohim çifte që e dashuronin njëri-tjetrin me pasion dhe befas, ata bëhen vetëm një kujtim …

Nuk po flasim për njerëzit që vuajnë nga largimi, por për burrat dhe gratë që, pasi ndajnë një marrëdhënie dashurie, bëhen armiqtë më të këqij . Ndonjëherë kjo nuk ndodh derisa të kenë kaluar shumë vite, çifti mbahen së bashku nga e njëjta lidhje e konsumuar.

Dashuria dhe urrejtja nuk janë botë krejtësisht të kundërta. E kundërta e dashurisë nuk është urrejtja – është indiferenca . Dhe ashtu si çdo dashuri nënkupton një gram urrejtje, çdo urrejtje mban një përbërës të dashurisë së thellë.

Paradoksi i dashurisë dhe urrejtjes

Hapi nga dashuria në urrejtje zakonisht ndodh në dy mënyra.

Ose një person zgjohet pas një cikli të gjatë dhe të fjetur të durimit të diçkaje që nuk dëshiron ta durojë më. Ose dikush i bën diçka kaq të rëndë tjetrit, saqë  ndjenjat e tyre të dashurisë i shndërrojnë në një dëshirë për shkatërrim të papërmbajtshëm .

Kjo situatë është më e zakonshme tek njerëzit që kanë tolerancë të ulët zhgënjimi , ose narcizizëm të ngritur. Nëse nuk ka burime emocionale për të ruajtur ekuilibrin emocional me një situatë të pafavorshme, ka të ngjarë që ata të fajësojnë të tjerët për ndjenjën e zhgënjimit që po përjetojnë.

Prandaj ne e urrejmë personin tjetër, sepse ata kanë arritur të zbulojnë dobësitë tona, pasiguritë tona dhe varësinë tonë . Personalitetet narcisiste nuk janë në gjendje të bëjnë dallimin midis një ofendimi dhe një akti të vetëpohimit që vjen nga personi tjetër. Nëse tjetri kërkon hapësirë, njohje ose autonomi, ata e shohin atë si një shenjë agresioni .

As njëra dhe as tjetra, nuk mund të bëjnë një pushim të shëndetshëm. Jeta bëhet një lojë e  dëmtimit dhe shmangies së tij. Ata mendojnë se nuk mund të heqin dorë nga situata, sepse kjo do të ishte e barabartë me të hedhur poshtë.

Ky cikël dramatik është jashtëzakonisht i dëmshëm. Është një nga ato situata në të cilat, pavarësisht sa fiton, gjithmonë je duke humbur. Nuk ka asnjë mënyrë për ta zgjidhur atë.

Alternativa e vetme është të largohesh nga ai person dhe të heqësh dorë nga ajo urrejtje, e cila shumë mirë mund të bëhet një burg i padurueshëm nga i cili do të përfundosh vetëm me plagë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat