Vlerësimi i lumturisë ju bën të ndiheni të palumtur?!

Life style

Vlerësimi i lumturisë ju bën të ndiheni të palumtur?!

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 19:57
Foto ilustrim

Sipas shkencëtarëve vlerësimi i lumturisë mund të çojë në më pak lumturi kur ndiheni të lumtur.

Sipas një punimi të fundit gjendja jonë aktuale e mirëqenies mund të ndërhyjë në perceptimin tonë për të kaluarën. Në përgjithësi, studiuesit vëzhguan një model asimetrik: njerëzit e lumtur priren të raportojnë mbi një përmirësim në mirëqenien e tyre, ndërsa njerëzit e pakënaqur priren të ekzagjerojnë një ndjenjë të përkeqësimit të mirëqenies.

Në mënyrë kritike, pyetja “sa jeni të kënaqur me jetën tuaj?” përfshin të kaluarën, të tashmen dhe gjendjen e pritur të mirëqenies së një personi, shpjegojnë ekspertët. “Pra, nëse duam të kuptojmë kënaqësinë nga jeta, duhet të kuptojmë se si njerëzit rindërtojnë lumturinë e kaluar,”thanë ata.

Matja e lumturisë

Një vlerësim i katër anketave shumëvjeçare zbuloi disa njohuri. Këto sondazhe përfshinë më shumë se 60,000 të rritur që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani.

Një temë e zakonshme ishte tendenca për të nën-raportuar lumturinë e kaluar. Kjo u sugjeroi studiuesve se ndjenjat aktuale të lumturisë vijnë me nënkuptimin se individi ndihet më i lumtur tani sesa ishte dje. Njerëzit priren të mbivlerësojnë përmirësimin e tyre në mirëqenien me kalimin e kohës.

Shumica e njerëzve ishin gjithashtu “shumë të kënaqur” me jetën e tyre. Mesatarisht, pjesëmarrësit e studimit raportuan një shtatë në një shkallë nga zero në dhjetë të lumturisë.

“ Njerëzit e lumtur kujtojnë evolucionin e jetës së tyre për të qenë më i mirë se sa ishte”, shkruan ekipi i studimit. Ky zbulim mund të shpjegojë pse njerëzit e lumtur priren t’i perceptojnë rreziqet si më të ulëta se mesatarja, janë më të hapur ndaj përvojave të reja dhe janë më optimistë. Optimizmi, nga ana tjetër, lidhet me të jetuarit e një jete më të gjatë dhe më të shëndetshme.

A është e mundur të jesh më i lumtur?

Ndërsa lumturia mund të jetë pjesë e mirëqenies, ato nuk janë të njëjta: Mirëqenia është një gjendje e ndërtuar nga shumë komponentë, duke përfshirë ndjenjën e kënaqësisë, ndjenjën e kontrollit mbi jetën tuaj dhe ndjenjën se ju kënaqeni me marrëdhëniet tuaja. .

Për këtë qëllim, ka disa veprime që mund të ndërmerrni për të kultivuar këtë ndjenjë:

Praktikoni mirënjohjen

Kujtoni kujtimet pozitive

Kontaktoni njerëzit e dashur

Kërkoni përvoja të reja

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat