Mësojeni si të keni një jetë seksuale të shëndetshme martesore

Life style

Mësojeni si të keni një jetë seksuale të shëndetshme martesore

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 05:58
Foto ilustrim

Shenjat e një jete të shëndetshme seksuale

Ndërtimi dhe mbajtja e një jete të mirë seksuale me partnerin tuaj kërkon që të dyve të vendosni kohë dhe përpjekje. Këta janë përbërësit që mund t’ju ndihmojnë të mbani marrëdhënien tuaj intime të kënaqshme. Disa nga shenjat e një martese intime përfshijnë:

Pranimi i të metave dhe veçorive të njëri-tjetrit.

Dashuria për njëri-tjetrin.

Tërheqja fizike.

Komunikim produktiv dhe kuptimplotë.

Gatishmëria për të gjetur kohë për njëri-tjetrin.

Nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të keni një jetë seksuale aktive dhe të shëndetshme për shumë e shumë vite. Provoni strategjitë e renditura më poshtë për të mbajtur këta përbërës kyç në martesën tuaj.

Mos e humbisni asnjëherë komunikimin mes njëri-tjetrit.

Ndani dëshirat dhe pritjet.

Bëni një plan ku të organizoni kohën për njëri-tjetrin.

Vendosni humorin paraprakisht. Nëse dëshironi të bëni seks të mirë gjatë natës, filloni paralojën në mëngjes.

Dërgoni sinjale gjatë gjithë ditës, si shënime, e-mail, tekste, telefonata, përqafime ose gjeste të tjera flirtuese, për të krijuar emocione për takimin tuaj seksual.

Filloni seksin më shpesh

Tregoni hapur dashurinë. Femrat kanë nevojë veçanërisht të ndihen të dashura dhe të lidhura në mënyrë që të kenë dëshirën për seks.

Gjeni kohë për akte intime. Diçka e thjeshtë si një përqafim i gjatë, puthje, masazh me duar ose këmbë mund t’ju ndihmojë të lidheni dhe të krijoni intimitet dhe t’i sinjalizoni partnerit tuaj se jeni në humor.

Planifikoni së bashku netët e takimeve dhe aktivitete të tjera të reja dhe jini të hapur për të provuar gjëra të reja.

Kujdesu mirë për veten.

Mësoni se çfarë pëlqen partneri juaj.

Shmangni krahasimin.

Kërkoni ndihmë kur është e nevojshme.

Flisni me një mjek. Nëse çështjet mjekësore si mosfunksionimi erektil (ED) ose thatësia vaginale ndërhyjnë në jetën tuaj seksuale, një profesionist mjekësor mund të përshkruajë trajtimin e duhur.

Kërkoni këshillim. Këshillimi për martesë (i quajtur edhe terapi çiftesh) mund të jetë shumë efektiv për hapjen e linjave të komunikimit midis jush dhe bashkëshortit tuaj dhe për të gjetur strategji për përmirësimin e seksit dhe intimitetit.

Kontaktoni një terapist seksi. Terapia seksuale është një formë e terapisë së bisedës, jo terapi praktike, që përdoret për të ndihmuar individët dhe çiftet të adresojnë problemet seksuale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat