10 minuta në natyrë reduktojnë sresin dhe ankthin

Life style

10 minuta në natyrë reduktojnë sresin dhe ankthin

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 10:23
Foto ilustrim

Nëse ecën ose ulesh në natyrë për 10 – 50 minuta redukton zemërimin, frikën dhe stresin.

Ekspozimi ndaj natyrës sjell disa përmirësime në shëndet si: ulje të rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut, hormoneve të stresit, ankthit dhe numrin e vdekjeve. Studimet kanë zbuluar se një bimë në dhomë ka ndikim të madh në stresin dhe ankthin.

Nëse dëshironi të largoni stresin ose të përmirësoni shëndetin mendor shkoni në natyrë dhe kaloni pak kohë atje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat