Mund të jetojnë vetëm guximtarët… E para gjë që duhet mësuar, është të jesh guximtar.

Life style

Mund të jetojnë vetëm guximtarët… E para gjë që duhet mësuar, është të jesh guximtar.

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 17:00
Ilustrim

Jeta kërkon guxim shumë të madh. Frikacakët vetëm vegjetojnë, ata nuk jetojnë, mbasi e tërë jeta e tyre përshkohet nga frika dhe jeta, në të cilën ka aq shumë frikë, është më e keqe se vdekja. Ata rrojnë në njëfarë paranoje, ata tremben nga gjithçka; dhe jo vetëm nga gjërat reale, ata tremben edhe nga jorealja.

Ata i  tremben skëterrës, ata u tremben fantazmave, ata i trembën Zotit.

Ata tremben nga një mijë e një gjëra, të cilat ata dhe të tjerë, tamam si vetë këta, i sajojnë ato. Grumbullohet aq shumë frikë, saqë është e pamundur të jetosh.

Mund të jetojnë vetëm guximtarët. E para gjë që duhet mësuar, është të jesh guximtar.

Në kundërshtim me të gjitha frikët, duhet të fillosh të jetosh. Po pse duhet guxim të jetosh? Sepse jeta nuk është e sigurt.

Në qoftë se kujdeseni shumë për sigurinë, ju e kufizoni veten me një qoshe shumë të vogël, gati me një burg, të cilin ju e keni ndërtuar vetë. Ndoshta ky do të jetë një vend pa rreziqe, por nuk do të jetë i gjallë.

Ai do të jetë i sigurt, por në të nuk do të ketë Aventura dhe ekstazë.

Jeta përbëhet nga hulumtimi, lëvizje në të panjohurën, arritja e yjeve!

Jini të guximshëm dhe sakrifikoni gjithçka që ndodhet në rrëzë të jetës; nuk ka asgjë më të shtrenjtë se vetë jeta.

Mos e sakrifikoni jetën tuaj për hir të gjërave të vogla – parave, sigurisë; asgjë nga këto nuk është e çmuar.

Jeta duhet jetuar në mënyrë aq totale, sa të jetë e mundur, vetëm atëherë do të ndieni gëzimin!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat