Trikat që ndihmojnë buzët tuaja të plasaritura

Life style

Trikat që ndihmojnë buzët tuaja të plasaritura

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 17:01
Foto ilustrim

Shumë njerëz mendojnë se buzët e çara janë një problem që shfaqet gjatë muajve të dimrit, por buzët e thata dhe të plasaritura mund të ndodhin në çdo stinë. Gjithashtu, buzët e plasaritura janë jo tërheqëse, dhe plagët që mund të shfaqen janë mjaft të dhimbshme.

Mjalti

Ju vetë e dini sa i shëndetshëm është mjalti dhe se përmirëson imunitetin. Kur jeni të ftohur, sigurisht që nuk e anashkaloni marrjen e përditshme të mjaltit, limonit dhe çajit. Dhe në këtë situatë, mjalti është një zgjidhje e shkëlqyer. 

Gjithçka që duhet të bëni është ta përhapni në buzë dhe ta lini të veprojë për disa minuta. Më pas i shpëlani me ujë të vakët. Para se të shkoni në shtrat, mund të masazhoni buzët tuaja me një furçë dhëmbësh të butë për të hequr shtresat e vdekura të lëkurës, tregohuni të butë dhe të kujdesshëm për të mos krijuar plagë. Pra, thjesht pastroni buzët tuaja me një furçë disa herë, hiqni shtresat e vdekura të lëkurës dhe riaplikoni mjaltin.

Balsam 

Para se të blini një balsam buzësh, duhet të dini disa gjëra kryesore. Balsami duhet të jetë natyral, hidratues dhe të ketë një faktor mbrojtës për të rigjeneruar lëkurën e buzëve. Shmangni balsamet me aromë lanolinë dhe kanelle, pasi aplikimi i tyre do të përkeqësojë më tej situatën. 

Maska me trangull

Prisni trangullin në rrathë të hollë, më pas mbajeni në buzë për 10 minuta.

Buzët do të jenë natyralisht të lagura dhe më të buta, dhe këtë procedurë mund ta përsërisni disa herë gjatë ditës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat