Dilema e përjetshme: Kush duhet ta paguajë faturën në takimin e parë?

Life style

Dilema e përjetshme: Kush duhet ta paguajë faturën në takimin e parë?

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 20:05
Foto ilustrim

Kur fatura bie në tavolinën tuaj, a e arrini automatikisht atë apo prisni që personi me të cilin po flisni të bëjë lëvizjen e parë? Pyetja se kush do të paguajë në një takim mund të jetë e vështirë, por me disa udhëzime në mendje, mund të shmangni çdo moment të vështirë.

Kushdo që organizoi mbledhjen duhet të paguajë faturën

Ekspertët thonë se nëse jeni ju ai që keni ftuar bashkëbiseduesin tuaj në një takim, është e sjellshme të paguani për të dyja vaktet. Nga ana tjetër, nëse nuk jeni ju iniciatori, duhet të paguajë partneri. Nëse nuk planifikoni të paguani faturën, është e sjellshme të kapni portofolin tuaj sa herë që të mbërrijë fatura.

A insiston partneri juaj edhe pse ju dëshironi të paguani? Shmangni sikletin duke thënë se do të paguani herën tjetër. Nëse e keni të vështirë të pranoni që partneri dëshiron të paguajë për gjithçka, përpiquni ta mendoni në një mënyrë tjetër: mbani mend se kjo është mënyra e tyre për të treguar se duan të kujdesen për ju.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat