​Pse nuk duhet ta shmangni pauzën e drekës?

Life style

​Pse nuk duhet ta shmangni pauzën e drekës?

Më: 25 janar 2023 Në ora: 07:52
Foto ilustrim

Nëse keni ngrënë ndonjëherë në tavolinën tuaj të punës ose keni anashkaluar pauzën e drekës për të kryer më shumë punë, nuk jeni i vetmi që e bëni këtë. Ka edhe shumë punëtorë që veprojnë njësoj.

Shumë njerëz e shohin atë kohë si një mënyrë për tu përkushtuar më shumë në projektet ku janë të angazhuar. Të tjerë ndihen nën presion nga kolegët ose mbikëqyrësi i tyre.

Por shmangja e pauzës a ja vlen në plan afatgjatë? Hulumtimet dëshmojnë se përgjigja për këtë pyetje është “JO”. Përkundrazi, pushimet e rregullta të drekës përmirësojnë performancën në punë dhe mund t'ju bëjnë të ndiheni më të lumtur, më të shëndetshëm dhe më kreativ. AkademiPune ju përcjell tetë arsyet e bazuara në dëshmi se pse duhet të bëni një pushim dreke çdo ditë.

1.Rrit produktivitetin

Njerëzit nuk janë makina. Ne kemi një sasi të kufizuar të energjisë mendore dhe të fokusit çdo ditë. Sigurisht, ju gjithmonë mund të pini një filxhan kafeje që ju ndihmon që të jeni më të por përsëri do të arrini në një pikë ku produktiviteti juaj fillon të bjerë. Kjo është arsyeja pse pushimet veçanërisht gjatë drekës janë shumë të rëndësishme.

Pushimet e drekës ju lejojnë të shkëputeni nga stresi dhe të rimbusheni. Ata gjithashtu ju japin një nxitje energjie që ju ndihmon të përballoni pjesën tjetër të ditës. Ndërkohë, stresi i vazhdueshëm ju kursen energjinë dhe ju bën më pak produktivë. Duke ofruar një mundësi për t'u socializuar, pushimet e drekës gjithashtu mund ta bëjnë më të lehtë shoqërimin mes kolegëve, gjë që çon në përmirësimin e performancës së punës. Për shembull, zjarrfikësit që hanin së bashku gjatë pushimeve të drekës ishin më bashkëpunues dhe performuan më mirë si ekip.

2.Përmirëson shëndetin mendor

Ndarja e kohës për të ngrënë drekën larg nga tavolina juaj nuk është e dobishme vetëm për produktivitetin. Gjithashtu është shumë pozitive edhe për shëndetin mendor.

Për më tepër, kur nuk çliroheni nga stresi i lidhur me punën kjo mund të ndikoj në uljen e stabilitetit tuaj emocional, gjë që mund të çojë në sfida në vendin e punës. Kur jeni të stresuar ose keni vështirësi, mund të keni më shumë gjasa të reagoni ashpër ndaj një komenti të padëmshëm nga kolegu juaj ose të humbni durimin me bashkëshortin dhe fëmijët tuaj kur të ktheheni në shtëpi nga puna. Një pushim dreke është mënyra për të hequr qafe stresin e punës, i cili është çelësi për të mbajtur një gjendje të mirë të shëndetit mendor për të qenë më energjik dhe më pozitiv.

3.Ndihmon në kujdesin për veten

Kur përkushtoheni për vetë-kujdes duhet pasur gjithmonë parasysh që pauza e drekës ka shumë rëndësi. Të largoheni nga tavolina e punës për të shijuar drekën është një akt i kujdesit për veten që mund të shtrihet në fusha të tjera të jetës suaj. Me këtë po tregoni se gjendja juaj mendore dhe emocionale ka rëndësi. Duke vepruar kështu, ju po e vendosni shëndetin tuaj mbi punën tuaj. Për shembull, një studim i infermierëve të kujdesit paliativ zbuloi se marrja e pushimeve të rregullta të vakteve ishte një strategji efektive për përmirësimin e qëndrueshmërisë, promovimin e shëndetit mendor dhe rritjen e mirëqenies së përgjithshme. Kjo ju ndihmon që të jeni më të fokusuar edhe kur jeni jashtë punës dhe ju ndihmon që të merrni vendimet e duhura për shëndetin tuaj. Kur ktheheni nga puna të rraskapitur nga lodhja më nuk mund të shijoni asgjë.

4.Rrit kreativitetin

Kur nuk po përpiqeni në mënyrë aktive të zgjidhni problemet në punë, mendja juaj e pavetëdijshme fillon të kërkojë zgjidhje. Jeni përpjekur ndonjëherë të mendoni për emrin e një miku të vjetër, të hequr dorë dhe më pas disa orë ose ditë më vonë, ai papritmas ju ka dalë në kokë? Kreativiteti funksionon në mënyrë të ngjashme. Marrja e pauzës së drekës lejon mendjen tuaj të kërkojë zgjidhje, njohuri ose ide të reja. Pushimi i drekës gjithashtu mund të rivendosë energjinë tuaj dhe fokusin që ju nevojitet për të krijuar ide unike ose për t'iu qasur punës suaj nga një kënd tjetër.

5.Parandalon konsumimin në punë

Kjo ndjenjë e konsumimit nga puna është shumë e zakonshme, ajo manifestohet me humbjen e motivimit, mungesën e energjisë dhe ankthin për punën. Zakonisht vjen pas një periudhe intensive të punës së vazhdueshme pa pushim dhe rikuperim të mjaftueshëm.

Pushimet e rregullta të drekës mund të jenë një faktor. Një sondazh i punëtorëve të Amerikës së Veriut zbuloi se ata që bënin një pushim të përditshëm të drekës ishin më të kënaqur me punën e tyre dhe më shumë gjasa të vazhdonin të punonin në të njëjtën kompani. Kur qëndroni në tryezën tuaj për drekë, kolegët ose mbikëqyrësi juaj mund të mendojnë se është në rregull t'ju drejtohen për çështje që lidhen me punën. Fatkeqësisht, kjo mund të rezultojë që të merrni më shumë punë sesa keni menduar, duke shkaktuar stres dhe lodhje. Duke bërë një pushim dhe duke shijuar drekën tuaj, mund t'i ktheheni punës tuaj me më shumë entuziazëm dhe energji.

"Nëse mundeni, kaloni disa minuta të pushimit tuaj jashtë," thotë Tara Tomaino, një dietologe dhe drejtoreshë ushqimore në The Park.

"Të kaloni pak kohë jashtë zyrës gjatë ditës së punës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit. Një verandë, oborr mund të jetë një vend i mrekullueshëm për të ngrënë drekë nëse punoni nga shtëpia.

Nëse dëshironi të rrisni edhe më tej reduktimin e stresit, Tamaino sugjeron të shtoni pak lëvizje në pushimin tuaj të drekës. Sipas saj, një shëtitje e shkurtër jashtë para ose pas ngrënies së drekës mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit.

6.Ndihmon në një orar më të rregullt të ngrënies

Kur e shmangni kohën e pauzës ju krijoni një çrregullim të orarit të ngrënies. Në fakt, një studim zbuloi se studentët që kishin pushime më të shkurtra të drekës kishin më shumë gjasa të hanin ushqime të pashëndetshme.

“Është e rëndësishme të bëni një pushim dreke me qëllimin e vetëm për të ngrënë gjatë ditës. Shumë njerëz punojnë gjatë drekës së tyre ose harrojnë të hanë. Kapërcimi i vakteve, veçanërisht dreka mund ta bëjë edhe më të vështirë kalimin e atyre orëve të punës pasdite. Ushqimi i siguron trupit tonë dhe më e rëndësishmja—trurit tonë—energjinë që i nevojitet për të menduar në mënyrë kritike dhe të kryeni detyrat”, ka thënë ajo.

7.Ju ndihmon të ndiheni më të pushueshëm

Ashtu si trupi edhe truri ka nevojë për pushim. Prandaj, pushimi i duhur është vendimtar për të bërë më të mirën tuaj në punë. Në fakt, studiuesit zbuluan se punëtorët në Finlandë, të cilët bënin pushime për drekë që përfshinin shkëputjen nga puna, kishin nivele më të larta energjie dhe motivim më të madh për punën e tyre. Ju keni nevojë për atë pushim gjatë ditës ku mund të largoheni nga puna dhe të rikuperoheni. Pa këtë, ju po e shpenzoni vazhdimisht energjinë tuaj pa e rimbushur atë.

8.Zvogëlon dhimbjen e shpinës

Siç rezulton, qëndrimi i vazhdueshëm në një tavolinë gjatë gjithë ditës nuk është i mirë për shpinën tuaj. Pushimet e rregullta ku ngriheni nga tavolina juaj mund të ndihmojnë në reduktimin e dhimbjeve të shpinës dhe parandalimin e lodhjes.

Sipas Akademisë Amerikane të Kirurgëve Ortopedikë, marrja e një pushimi nga qëndrimi ulur për t'u ngritur dhe për t'u shtrirë është një nga çelësat për të parandaluar dhimbjen e shpinës dhe për të mbajtur shpinë të shëndetshme. Një pushim dreke ofron mundësinë e përkryer për ta bërë këtë./AkademiPune

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat