A mund të funksionojnë ndonjëherë marrëdhëniet në distancë?

Life style

A mund të funksionojnë ndonjëherë marrëdhëniet në distancë?

Më: 26 janar 2023 Në ora: 09:15
Foto ilustrim

Marrëdhëniet në distancë mund të jenë jashtëzakonisht të vështira për shumë çifte. Kjo sepse dashuria dhe distanca janë dy koncepte që pothuajse kurrë nuk shkojnë me njëra-tjetrën. Në të vërtetë, kur fillon një marrëdhënie me dikë, duhet të ketë gjithmonë një afërsi fizike, pasi ke një nevojë reale të jesh me të, ta prekësh, ta ndjesh dhe ta përqafosh.

Megjithatë, nëse njëri prej jush duhet të largohet për arsye pune ose personale, në një mënyrë ose në një tjetër, marrëdhënia është e destinuar të ndryshojë për t’iu përshtatur rrethanave të reja. Pikërisht atëherë lind një dilemë. Për të vazhduar me marrëdhënien ose për të refuzuar të pranojë ndryshimin dhe t’i japë fund.

Problemet e marrëdhënieve në distancë

Marrëdhëniet në distancë përfshijnë një sërë vështirësish me të cilat çiftet e tjera nuk duhet të përballen. Ndër më të rëndësishmet janë këto:

Mungesa e kontaktit fizik dhe pamundësia për të prekur dhe për të qenë me partnerin tuaj.

Vështirësi në komunikim. Kjo mund të jetë për arsye kohe (veçanërisht nëse distanca mes jush është e madhe) si dhe keqkuptime të mundshme që mund të lindin kur nuk jeni në gjendje të shihni njëri-tjetrin ballë për ballë.

Xhelozia dhe pasiguria. Frika nga ajo që mund të jetë duke bërë partneri juaj në ato vende të largëta. Duke pasur frikë nga mundësia që ata të takojnë dikë tjetër që është në gjendje t’u ofrojë atyre afërsi fizike dhe shoqëri.

Ndjenjat e vetmisë. Në një marrëdhënie në distancë, partneri juaj nuk mund t’ju shoqërojë në asnjë lloj ngjarjeje ose të ndajë jetën tuaj të përditshme.

A mund të funksionojnë marrëdhëniet në distancë sipas psikologjisë?

Ka nga ata që pohojnë kategorikisht se një marrëdhënie në distancë është e dënuar me dështim, pabesi dhe vuajtje. Megjithatë, është treguar se këto lloj lidhjesh jo vetëm që mund të funksionojnë, por edhe mund të jenë të cilësisë më të mirë, të paktën në disa aspekte.

Për shembull, intimiteti që zhvillohet mes çifteve në distancë mund të jetë më i madh. Kjo për shkak se ata janë të detyruar të komunikojnë në thellësi dhe të bëjnë vetë-zbulim më shpesh. Sidoqoftë, suksesi i lidhjes do të varet nga faktorë të ndryshëm:

Koha e ndarjes. Nuk është njësoj të ndahesh për nja dy muaj, si për disa vite apo edhe për një kohë të pacaktuar.

Distanca midis partnerëve. Në disa raste, distanca mes jush është e tillë që mund të takoheni brenda disa orësh. Në raste të tjera, ju mund të jeni oqeane larg.

Faza e marrëdhënie. Një marrëdhënie e re ku lidhja mes jush është ende mjaft e dobët, por nevoja për të qenë fizikisht me njëri-tjetrin është intensive, nuk është e njëjtë me atë që është konsoliduar ndër vite. Lloji në të cilin kishit shumë gjëra të përbashkëta para ndarjes.

Pjekuria e të dyve luan një rol themelor. Sepse ndjeshmëria, stabiliteti emocional dhe shumë qartësi kërkohen për të realizuar një marrëdhënie të këtij lloji.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat