Sinjalet e rëndësishme që t’i dërgon trupi, nuk duhet t’i injoroni

Life style

Sinjalet e rëndësishme që t’i dërgon trupi, nuk duhet t’i injoroni

Më: 5 shkurt 2023 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Trupi i njeriut është një mekanizëm perfekt, ku ndodhin miliona procese.

Ne shpesh injorojmë sinjalet duke dështuar të gjejmë arsyen pse ka ndodhur një çështje shëndetësore.

Është shumë me rëndësi që të mësojmë të shohim këto shenja që të parandalojmë komplikimet e mundshme.

Ka shumë shenja të trupit që janë të rëndësishme dhe që nuk duhet ti injoroni:

Gjumi i dobët, dhimbje në këmbë, irritim

Këto shenja ndikojnë në mungesën e magneziumit. Ka ushqime që janë të pasura me magnezium si për shembull arrat.

Në anën tjetër duhet të konsumoni sa më shumë ushqime vegane.

Dëshira për ushqimin e kripur

Shenja e inflamacionit apo infeksionet në trup shkakton nevojën për më shumë krip në ushqim.

Lëkura e thatë

Nëse keni një lëkurë të thatë kjo do të thotë që trupi juaj ka nevojë për vitaminë E, kështu që duhet të ushqeheni me peshk dhe arra.

Dëshira për ushqim të thartë

Kjo është një shenjë që trupi juaj e kërkon ushqimin e thartë që të stimuloj fshikëzën e tëmthit dhe mëlçinë/ln

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat