Mos i bazoni qëllimet tuaja në emocionet që keni

Life style

Mos i bazoni qëllimet tuaja në emocionet që keni

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 08:49
Foto ilustriml

A fokusohen qëllimet tuaja në emocionet tuaja si lumturia apo qetësia? Nëse po, mund të mos i arrini kurrë.

Vetë-realizimi është një nevojë themelore për ne, si qenie njerëzore. Në të vërtetë, ne të gjithë kemi dëshirë të zhvillohemi personalisht, të rritemi, të përmirësohemi, të vendosim synime dhe të ecim drejt tyre. Megjithatë, jo të gjitha qëllimet na çojnë në të njëjtin destinacion dhe një zgjedhje e dobët e tyre mund të pengojë përparimin tonë në vend që ta përmirësojë atë.

Nëse po pyesni se çfarë do të thotë kjo, mendoni për qëllimet tuaja më të mëdha dhe për atë që dëshironi më shumë për veten tuaj. Ka të ngjarë që përgjigja juaj të jetë: “Unë dua të jem i lumtur”, “Unë thjesht dua të ndihem i qetë “, “Dua të ndihem i dashuruar”, “Dua të jem i suksesshëm”…

Sigurisht , këto ideale janë plotësisht legjitime, por ato mund të mos jenë veçanërisht të strukturuara mirë dhe kjo sepse…

Qëllimet tuaja

Për të kuptuar pse një emocion nuk mund të përbëjë një qëllim, duhet të rishikojmë përkufizimin e një qëllimi. Është diçka që e arrini dhe drejt së cilës i drejtoni të gjitha veprimet, vendimet dhe aktivitetet tuaja. Me fjalë të tjera, nuk është një ëndërr, dëshirë apo ideal abstrakt. Ju duhet të jeni në gjendje ta materializoni atë dhe ta bëni realitet.

Një datë

Kjo e dallon një ëndërr nga një qëllim pasi përcakton qëllimin e vendosur të punës për të përmbushur atë që dëshironi.

Disa hapa për të ndjekur

 Çdo objektiv duhet të jetë konkret, specifik dhe i matshëm. Nuk duhet të mbetet e paqartë. Është e nevojshme që të ekzistojnë disa nën-qëllime, për t’ju sjellë më afër arritjes suaj përfundimtare.

Një sërë veprimesh

Së fundi, është e domosdoshme që të ndërmerrni veprime dhe të vini në praktikë hapat e përcaktuara më parë. Pa këtë, qëllimi juaj do të vazhdojë të jetë vetëm një dëshirë.

Pse qëllimet tuaja nuk duhet të bazohen në emocionet tuaja

Emocionet tuaja janë gjendje kalimtare. Rrjedhimisht, ato nuk e përcaktojnë jetën tuaj. Për më tepër, ata nuk janë plotësisht nën kontrollin tuaj. Natyrisht, ka disa udhëzime dhe praktika që mund t’ju ndihmojnë të përjetoni gjendje pozitive më shpesh. Thënë kështu, emocionet negative janë të pashmangshme, të natyrshme dhe të nevojshme në periudha të caktuara të jetës suaj.

Më e rëndësishmja, emocionet nuk mund të ndërtohen. Ato nuk janë rezultat i një sërë hapash ose veprimesh që mund të ndërmerrni. Janë reagime natyrale të trupit tuaj kur përballeni me stimuj të ndryshëm nga mjedisi. Prandaj, nuk është e shëndetshme të gjeneroni pritshmëritë tuaja jetike rreth tyre.

Pra, mbi çfarë duhet të bazoni qëllimet tuaja? Përgjigja është në qëndrimet, strategjitë dhe aftësitë tuaja personale. Është plotësisht logjike që dëshironi të jeni të lumtur dhe të suksesshëm dhe të ndiheni të qetë dhe të përmbushur. Ju duhet t’i funksionalizoni ato dëshira për të ndërmarrë veprime drejt tyre. Nëse jo, do të jeni në mëshirën e asaj që ju ndodh dhe çdo situatë dhe mjedis që ju paraqitet.

Prandaj, nëse tentoni t’i bazoni qëllimet tuaja në emocionet tuaja, përpiquni të ndryshoni këndvështrimin që ju keni. Do t’ju ndihmojë të merrni përgjegjësinë për të ardhmen tuaj dhe të afroheni vërtet me jetën që dëshironi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat