Meshkujt e kanë shumë më të vështirë ndarjen sesa femrat

Life style

Meshkujt e kanë shumë më të vështirë ndarjen sesa femrat

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Meshkujt i përjetojnë më lehtë ndarjet sesa femrat? Kjo, sipas disa studimeve, mund të jetë vetëm një mit.

Studimi i kryer në SHBA dhe publikuar në vitin 2000, kishte anketuar efektet e divorcit në mbi 2,000 meshkuj dhe gra. Paul Costa Junior dhe hulumtuesit e tij i kishin pyetur pjesëmarrësit e studimit rreth personalitetit në vitet e tyre të 40’ta dhe pastaj ishin takuar prapë me ta pas gjashtë apo nëntë viteve më vonë.

Përderisa femrat kishin shfaqur shenja të shërimit pas një ndarje, meshkujt e divorcuar ishin bërë më pak të vetëdijshëm dhe më të paqëndrueshëm emocionalisht – e gjithashtu ndarjen e kishin marrë si diçka demoralizuese.

Një tjetër studim me 5,705 pjesëmarrës të 96 shteteve, kishte zbuluar se mesatarisht meshkujt e ndjenjë dhimbjen e një ndarje për periudha më të gjata kohore sesa femrat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat