Pse nuk po shihni ndryshim te të pasmet, edhe pse po stërviteni?

Life style

Pse nuk po shihni ndryshim te të pasmet, edhe pse po stërviteni?

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

Keni bërë squats, deadlifts, lunges dhe gjithçka tjetër – por prapë nuk dalloni dot asnjë ndryshim te të pasmet.

Sipas trajnerit Mohamed Bounaim, ka një sërë arsyesh pse muskujt tuaj gluetalë nuk po arrijnë rezultatet që dëshironi, pavarësisht nga puna e vështirë që duket se po bëni për to.

Fillimisht, është e rëndësishme të theksojmë se muskujt që ndodhen tek të pasmet nuk duhen vetëm për arsye estetike.

“Muskujt glutealë duhet të jenë të fortë sepse mbështesin legenin, pjesën e poshtme të shpinës dhe gjunjët. Ata janë gjithashtu të rëndësishme për të na ndihmuar të qëndrojmë drejt, të vrapojmë dhe të ecim, si dhe të ruajmë ekuilibrin me njërën këmbë.”

Pse ushtrimet tuaja nuk po funksionojnë?

Nëse përpjekjet tuaja për të bërë të pasme nuk po funksionojnë, është koha të bëni një analize se pse mund të ndodhë:

#1 – Po i ekzekutoni gabim ushtrimet

#2 – Bëni vetëm një tip ushtrimi

#3 – Nuk jeni të qëndrueshëm

#4 – Kërkoni rezultate shpejt

#5 – Nuk hani shëndetshëm

#6 – Nuk po përdorni llastiqe (booty bands)

#7 – Nuk jeni konsultuar kurrë me një ekspert

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat