Shtatë hapa drejt një miqësie të fortë

Life style

Shtatë hapa drejt një miqësie të fortë

Më: 20 mars 2023 Në ora: 23:22
Foto ilustrim

Ndonëse nuk është sekret që miqësia është e rëndësishme për shëndetin dhe lumturinë, mbajtja e marrëdhënieve të ngushta me miqtë nuk është gjithmonë e lehtë, veçanërisht në moshën madhore. Këtu janë shtatë hapa që mund të ndihmojnë në ndërtimin e miqësive të forta dhe të ngushta.

Trego interes

Bëni pyetje për jetën e tyre, interesat, hobi dhe pasionet e tyre. Tregoni se jeni të interesuar për atë që ata thonë dhe se ju intereson vërtet.

Jini të hapur

Tregoni dobësinë tuaj dhe jini të sinqertë në lidhje me emocionet dhe mendimet tuaja. Kjo do të krijojë besimin e nevojshëm për të ndërtuar një miqësi të fortë.

Te jesh present

Kur jeni me miqtë, përqendrohuni të jeni të pranishëm në këtë moment dhe ta lini veten plotësisht. Mos u kapni pas telefonit tuaj dhe shpërqendrimeve të tjera.

Jini mbështetës

Jini pranë mikut tuaj në momente të vështira dhe jepini mbështetje kur ata kanë nevojë. Tregoni se jeni aty për ta në mënyrë të trashë dhe të hollë.

Jini autentike

Ji vetvetja dhe mos pretendo të jesh diçka që nuk je për t’i kënaqur të tjerët. Miqtë e vërtetë do t’ju pranojnë ashtu siç jeni.

Qëndroni në kontakt

Flisni me miqtë tuaj rregullisht dhe qëndroni në kontakt me ta. Planifikoni aktivitete dhe shoqërim së bashku, pavarësisht sa të zënë jeni.

Falni dhe jini tolerant

Të gjithë bëjmë gabime, por miqtë e vërtetë do të jenë tolerantë dhe do ta falin njëri-tjetrin. Jini të gatshëm të falni dhe të punoni për të zgjidhur çështjet, në vend që t’i injoroni ato ose të tërhiqeni nga miqësia. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat