Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?

Life style

Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?

Më: 21 mars 2023 Në ora: 08:32
Foto ilustrim

Këtu mund t’i lexoni të dhëna që tregojnë se çfarë efekti ka në trupin tuaj, kur mbathni taka dhe pse nuk do të donit t’i vishni më.

Këmbët: Normalisht këmbët tuaja vrapojnë gjithandej. Pesha që keni bën që të keni dhimbje në këmbë. Dhe, gjatë gjithë kohës, e dëgjoni veten duke u ankuar. Sa më të larta janë taket, aq më e madhe është dhimbja.

Një studim thotë  se taka deri në 4 centimetra mund t’i bëjë presion këmbës në pjesën e përparme.Nyejt: Duke mbathur taka, detyroni këmbët tuaja që të përkulën përpara, një lëvizje që do të kufizojë qarkullimin e gjakut  në gjymtyrë.

Nëse jeni nga ata persona që shumë vite përdorni takat, mos u çuditni kur fillojnë ta shfaqen venat në këmbë.  Gjunjët: Një tjetër absurditet, gjuri është përbashkimi më i madh në trupin tuaj.

Takat mund të japin stres shtesë në anët e brendshme të gjunjëve.Kurrizi: Në mënyrë që të silleni në taka, shpina juaj ka nevojë që të ndikojnë në mënyrë jo natyrale. Një proces që thekson muskujt e shpinës.

Pavarësisht pjesëve të tjera të trupit, shpina juaj duhet të pushojë më së shumti. Nëse mbathni taka të larta për një ditë, mos i merrni parasysh të rrafshëtat ditën tjetër. Mos ecni me taka më shumë se disa orë në ditë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat