Shenjat që tregojnë se jeni tërheqës për të tjerët

Life style

Shenjat që tregojnë se jeni tërheqës për të tjerët

Më: 27 mars 2023 Në ora: 10:22
Foto ilustrim

Shpesh është e vështirë të jesh objektiv kur analizon veten, dhe shumë njerëz priren të vënë re së pari të metat, dobësitë dhe të metat e tyre dhe të shpërfillin pozitivitetet, talentet dhe aftësitë që zotërojnë.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit vetëkristrues dhe është një zakon sabotues që ndikon negativisht në vlerësimin e tyre për veten dhe i bën të ndihen keq. Psikologët vënë në dukje se shpesh mund të shohësh se sa tërheqës je në të vërtetë për të tjerët. Mjafton t’u kushtojmë vëmendje shenjave të mëposhtme:

Rrallë dëgjon komplimente?

Nëse njerëzit shpesh të bëjnë komplimente të sinqerta, mos i shpërfill, por falënderoji në vend të kësaj. Është e vërtetë që nuk keni nevojë për komplimente, por është e mrekullueshme kur dikush ju thotë se keni bërë diçka të mirë dhe ju jep një nxitje. Kjo është një provë tjetër se shpesh je më i mirë në shumë gjëra sesa mendoje më parë.

Njerëzit nuk mund të thyejnë kontaktin e syve me ty

Një tjetër fakt interesant që duhet t’i kushtoni vëmendje herës tjetër kur të filloni një dialog me dikë. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se nëse na pëlqen një person, nuk mund të shohim larg prej tij. Nëse dikush nuk mund të ndalojë të të shikojë në sy ndërsa flet me ty, kjo është një shenjë e mirë!

Ndërmjetësit tuaj janë dëgjuesit më të vëmendshëm

Jo të gjithë njerëzit arrijnë ta mbajnë vëmendjen e të tjerëve për një kohë të gjatë gjatë një fjalimi të gjatë, veçanërisht nëse fjalimi nuk është mjaft interesant për auditorin.

Megjithatë, njerëzit tërheqës kanë aftësinë të mbajnë vëmendjen e publikut edhe nëse nuk përcjellin informacion të rëndësishëm. Këta janë njerëzit që do vetëm të shikosh dhe është e lehtë të dëgjosh çdo fjalë të tyre. Vëzhgo sjelljen e njerëzve që të rrethojnë: një interes i madh për historinë tënde flet shumë për sharmin tënd.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat