Kujdes, mos i shkulni thinjat, rrezikoni të mbeteni pa flokë

Life style

Kujdes, mos i shkulni thinjat, rrezikoni të mbeteni pa flokë

Më: 7 qershor 2023 Në ora: 14:45
Foto ilustrim

Për shumicën e njerëzve, flokët gri janë të pashmangshme. Por ndërsa ky ndryshim në pamjen tuaj është krejtësisht i natyrshëm, vetëm pamja e një floku të thinjur mund të shkaktojë një instinkt për t’i shkulur menjëherë.

Ekziston një besim i përhapur se nëse këpusni thinjat, shumë fije floku gri të tjera do të pasojnë. Ky është në fakt një mit. “Qimet përreth nuk do të zbardhen derisa qelizat e pigmentit të folikulave të tyre të vdesin,” thotë Trey Gillen, stilist dhe drejtor kreativ i edukimit në “SACHAJUAN”.

Pra, pse nuk duhet të shkulni flokët gri?

Jennifer Korab, estetiste e cila drejton një sallon në New Jersey – thotë se tërheqja e qimeve të caktuara mund të shkaktojë dëme të mëdha në folikulat e flokëve tuaj. Duke folur për Huffington Post UK, ekspertja shpjegoi: “Duke shkulur flokët, ju mund të traumatizoni gjëndrën e flokëve, gjë që mund të çojë në infeksion apo edhe njolla tullace. Pra, mund të ndodhë që t’ju bien një tufë me flokë në vendin ku keni hequr një të vetme”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat