Nëse keni qejf të bëni shëtitje në plazh, këto janë dobitë shëndetësore

Life style

Nëse keni qejf të bëni shëtitje në plazh, këto janë dobitë shëndetësore

Më: 19 korrik 2023 Në ora: 12:47
Foto ilustrim

A i dini përfitimet e ecjes në plazh? Tani që mund të kenë filluar pushimet, apo që janë në planifikim e sipër, është koha për të realizuar disa ditë të mira relaksi.

Për këtë arsye, plazhi është një nga destinacionet e preferuara për shumëkënd. Përveç sa mirë është të notosh dhe në përgjithësi të shijosh detin, ecja në rërë ka edhe avantazhet e saj.

Prandaj, në mënyrë të pavetëdijshme ju mund t’i jepni trupit tuaj gjithçka që i nevojitet. Është koha për të lënë veten të shkojë një shëtitje të mirë përgjatë plazhit. Por, së pari, duhet të zbuloni pse e rekomandojmë dhe të gjitha përfitimet që mund të gjenerojë kjo.

Ecja në plazh forcon muskujt

Duket se si këto ashtu edhe tendinat duhet të punojnë më shumë për shkak të terrenit në të cilin po ecin. Kështu që mund të përkthehet me një ushtrim më intensiv. Pra, përveç kësaj, janë edhe nyjet që përfitojnë duke hedhur hapa në rërë. Është një mënyrë për të filluar të ecësh fort dhe asnjëherë më mirë të thuhet. Se po, ekspertët thonë se nuk është aspak e këshillueshme të ecim me rrokullisje, kur jemi duke bërë shëtitje të gjata. Sepse këmba tenton ta vendosë veten në një pozicion joadekuat, por në një pozicion të detyruar.

Do të digjni më shumë kalori

Një tjetër nga pikat e mira të ecjes në plazh është se do të humbasim më shumë kalori. Po, edhe pse mund të mos duket ashtu, duhet thënë se ushtrimi që po bëjmë është më intensiv. Duke qenë se nuk djersitemi, do të na duket se nuk po bëjmë asgjë, por është krejt e kundërta. Kjo është arsyeja pse gjithmonë rekomandohet të filloni në zonën me rërë të lagësht. Është më fleksibël dhe ne do të shijojmë një shëtitje më të freskët. Duke qenë se rëra e thatë, ajo mund të jetë më e paqëndrueshme dhe kyçet tona mund të vuajnë më shumë, gjë që është e barabartë me lëndimet e mundshme nëse jemi për një kohë të gjatë ose nëse shkojmë shpejt. Kombinimi i të dyjave, sipas seksioneve dhe i vetëdijshëm për atë që na sjell secili prej tyre, do të na japë gjithmonë një rezultat të shkëlqyer për trupin tonë.

Është një aktivitet relaksues

Nëse tashmë ju pëlqen plazhi, qëndrimi në të do të jetë një nxitje e mirë për disponimin tonë. Ne duhet të eliminojmë stresin dhe bashkë me të, të relaksojmë plotësisht trupin. Pra, mund ta arrijmë edhe me një shëtitje. Nuk bëhet fjalë për nxitim apo shumë nxitim. Ecja do të na bëjë të ndihemi më mirë, pa tension dhe si rezultat do të përmirësohet edhe disponimi ynë.. Pra, duhet t’i shijojmë plotësisht ato ditë në plazh që na sjellin kaq shumë gjëra të mira.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat