Pse foshnja ime nuk i kujton gjërat dhe si ta ndihmoj?

Life style

Pse foshnja ime nuk i kujton gjërat dhe si ta ndihmoj?

Më: 18 shtator 2023 Në ora: 18:07
Foto ilustrim

Qelizat e trurit fillojnë të lidhen me njëra-tjetrën – menjëherë pas lindjes së fëmijës dhe deri në vitin e tretë të jetës së tij.

Kjo është e rëndësishme për shkak se qelizat e trurit nuk kanë asnjë funksion derisa ato të jenë të lidhura me njëra-tjetrën. Ky “instalim” që bëhet në tru është çelësi për të ndihmuar foshnjën tuaj të kujtojë!

Qelizat e trurit që nuk janë të lidhura gjatë lindjes duhet të stimulohen në mënyrë që të krijojnë një lidhje. Me fjalë të thjeshta, kur përdoret truri, qelizat e trurit lidhen. Dhe si rezultat përmirësohet memorja.

Provoni këto këshilla për të stimuluar trurin e foshnjës tuaj dhe të përmirësoni kujtesën e tij

Bisedoni me Foshnjën tuaj

Të kesh një bisedë kuptimplotë me fëmijën tënd e bën atë të ndjehet i lumtur. Përgjigjuni foshnjave tuaja me zërin tuaj të ëmbël prindëror. Kur prindërit flasin ngadalë por me një zë më të lartë dhe më të ekzagjeruar, kuptohet që është zëri shumë i afërt për fëmijët, psh mund të thoni “përshëndetjeee bebushiiii”, në vend të “përshëndetje bebush”.

Luani lojëra

Të luani lojëra që përfshijnë duart e bëjnë fëmijët të shikojë shprehjet e fytyrës dhe duart dhe të vërejnë fjalët tuaja. Kjo motivon trurin e tyre për të formuar lidhje të brendshme. Një nga mënyrat më efektive për ta bërë këtë është përmes letrave. Këto jo vetëm që do të stimulojnë fëmijën tuaj, por gjithashtu do ta ndihmojnë atë të mësojë të lexojë. Ju mund të merrni një shumëllojshmëri të letrave me zogj, kafshë, ngjyra, lule, forma, etj.

Zgjidhni ushqime të shëndetshme

Edhe para lindjes së fëmijës suaj, jepini atyre ushqime që ndihmojnë në fizikun e shëndetshëm. Jini të vetëdijshëm se cilat ushqime janë ushqime të mira për trurin dhe cilat do të pengojnë lidhjen e qelizave të trurit të foshnjës.

4.Përkedhelini fëmijët

Përkëdhelja e foshnjës tuaj është shumë e rëndësishme për rritjen e trurit. Studimet tregojnë se foshnjat që nuk përkëdhelen shpesh kanë tru më të vogël se truri normal për moshën e tyre

Zgjidhni lodra që stimulojnë trurin e foshnjës

Lodrat e përshtatshme për zhvillim lejojnë foshnjat të eksplorojnë dhe bashkëveprojnë. Disa lodra i ndihmojnë ata të ndërtojnë arsyetimet. Kjo do të thotë që nëse foshnja është në gjendje të vendosë një kub mbi një tjetër, foshnja fillon të kuptojë lidhjen midis tyre.

Përgjigjuni pozitivisht të qarave të bebeve

Kur fëmija juaj qan, është e rëndësishme që menjëherë ta përkëdhelni, ushqeni dhe ta vishni fëmijën tuaj. Kjo ndihmon në ndërtimin e një qarku pozitiv të trurit në zonën limbike të tij, i cili lidhet me emocionet. Ky akt dashurie dhe angazhimi juaj ditor për ditë me fëmijën tuaj sinjalizon siguri emocionale në trurin e foshnjës, gjë që e ndihmon atë të zhvillohet në mënyrë efikase.

Këndoni Këngë

Ndërsa këndoni këngë për fëmijën tuaj, lëvizjet e trupit dhe të duarve ndihmojnë fëmijën tuaj të integrojë tingujt me veprime të vogla dhe të mëdha. Këngët përmirësojnë modelet e të mësuarit të fëmijës suaj.

Siguroni mbështetje të plotë emocionale

Të gjithë fëmijët janë të ndryshëm dhe unikë. Disa fëmijë përshtaten lehtësisht në situata të reja, disa janë të guximshëm dhe impulsivë, dhe disa janë të trembur. Është shumë e rëndësishme që prindërit të përputhen dhe të përshtaten me temperamentin e foshnjës dhe ta pranojnë fëmijën me dashuri dhe ngrohtësi. Rehatia do ta ndihmojë fëmijën tuaj të mësojë lirshëm dhe do të përmirësojë kujtesën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat