Kur mund ta lë fëmijën për herë të parë me dado?

Life style

Kur mund ta lë fëmijën për herë të parë me dado?

Më: 20 tetor 2023 Në ora: 12:42
Foto ilustrim

Kjo varet nga ju sesa rehat ndiheni përsa i përket fëmijës suaj.

Kur fëmija është 2 javësh, mund të jetë e përshtatshme ta lini fëmijën pak kohë në shtëpi nën kujdesin e një të rrituri që ju i besoni.

Duhet të përpiqeni të mos ndiheni fajtore. Fëmija juaj do të qajë kur të ndaheni për herë të parë, por kjo është krejtësisht e natyrshme dhe do të pakësohet me kalimin e kohës.

Ju përket vetëm ju vendimi se kur do ta lini fëmijën nën kujdesin e një dadoje.

Kontrolloni referencat ku mundeni, merrni rekomandime dhe bëni disa pyetje nëse dadoja juaj nuk është nga familja e ngushtë. Është me të vërtetë e rëndësishme që të gjeni dikë që e njihni dhe mund të keni besim.

Jepni disa udhëzime me shkrim që detajojnë kujdesin rutinë të fëmijës tuaj.

Kërkoni që ajo të arrijë më herët sesa të jeni gati për të dalë. Në këtë mënyrë ju nuk do të nxitoheni shumë përpara se të niseni dhe do të keni kohë për t’i shpjeguar gjërat siç duhet.

Lini detajet e kontaktit për të në rastin e një emergjence.

Ndërsa fëmija juaj është shumë i vogël, natyrisht do të ndiheni pak e shqetësuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat