​A flini me ngrohjen ndezur? Ekspertët shpjegojnë pse kjo nuk është një ide e mirë

Life style

​A flini me ngrohjen ndezur? Ekspertët shpjegojnë pse kjo nuk është një ide e mirë

Më: 12 nëntor 2023 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Sapo temperaturat të bien rreth zeros, gjithçka që duam të bëjmë është të ndezim nxehtësinë për të qëndruar ngrohtë, të “fusim” nën mbulesa dhe të qëndrojmë ashtu derisa të kthehen temperaturat e pranverës.

Megjithatë, sado këndshëm të tingëllojë ky skenar, hapësirat e nxehta mund të kenë pasoja negative në lëkurë, veçanërisht nëse flemë në një dhomë me ngrohjen ndezur, shkruan Glamour.

Sipas ekspertëve, ngrohja qendrore është një nga faktorët më të mëdhenj që kontribuon në tharjen e lëkurës gjatë muajve të dimrit.

“Zakonet tona ndryshojnë me stinën, gjë që shkakton ndryshime në lëkurë. Me më pak stërvitje ose një dietë jo të shëndetshme, ne jemi të ekspozuar edhe ndaj hapësirave të nxehta dhe vetë ngrohja mund të thajë lëkurën. Sa më ftohtë të jetë jashtë, aq më keq është situata”, thonë ekspertët.

Ngrohja zvogëlon nivelin e lagështisë në ajër, për shkak të së cilës lëkura bëhet e thatë dhe e shtrënguar. Kjo është veçanërisht problematike kur lëkura juaj tashmë po lufton kushte si psoriaza ose ekzema. Shenjat që tregojnë se lëkura është shumë e thatë janë kur ajo është shumë e ashpër në prekje dhe lëkura zhvishet.

Problem janë edhe dallimet e tepërta ndërmjet hapësirave të ngrohta dhe temperaturës së jashtme. Siç shpjegojnë ekspertët e Glamour, për shkak të shumë dallimeve, enët e gjakut zgjerohen, gjë që mund të përkeqësojë gjendjet ekzistuese si skuqja dhe aknet.

Për të reduktuar problemet, ata rekomandojnë fikjen ose reduktimin e ngrohjes gjatë natës, pasi kjo do të lehtësojë thatësinë e lëkurës.

Gjithashtu, është mirë të përdorni një lagështues, veçanërisht gjatë dimrit kur ajri është jashtëzakonisht i thatë. Ndihmon në rregullimin e nivelit të lagështisë në ajër.

Ju gjithashtu mund ta ndihmoni lëkurën tuaj duke shmangur ekspozimin ndaj ujit shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë - bëjeni dushin më të shkurtër dhe në ujë të vakët, ndërsa banja mund të jetë në ujë pak më të ngrohtë, në mënyrë që të relaksoheni dhe gjithashtu mund ta ushqeni lëkurën me vajra ushqyes për banjë.

Së fundi, mos harroni kremrat për fytyrën dhe trupin – kremrat shumë të trashë janë një zgjedhje e shkëlqyer gjatë dimrit.

Disa i shmangin sepse lënë mbetje yndyrore dhe sepse absorbohen më vështirë, por janë një zgjedhje e mirë sepse ndihmojnë në ushqimin dhe hidratimin e lëkurës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat