Rigjallërojnë jetën tuaj s*ksuale, ja ushqimet që rrisin libidon!

Life style

Rigjallërojnë jetën tuaj s*ksuale, ja ushqimet që rrisin libidon!

Më: 3 dhjetor 2023 Në ora: 22:56
Ilustrim

Ushqimet dhe barishtet mund të rrisin libidon, duke rigjallëruar jetën tuaj seksuale.

Dëshira për dashuri është e ndryshme për të gjithë. Disa ndiejnë dëshirë më intensive dhe kërkojnë përvoja seksuale më rregullisht, ndërsa për të tjerët dëshira seksuale është një fenomen më i rastësishëm.

Në të njëjtën kohë, libido nuk është diçka e qëndrueshme, por luhatet edhe tek vetë personi, në varësi të faktorëve të ndryshëm fizikë dhe psikologjikë të jetës së përditshme.

Sipas seksologut, Jess O’Reilly, të gjithë skenarët e ndryshëm janë normalë dhe libidoja e ulët është problem “vetëm nëse vetë personi e percepton si të tillë“.

Ka shumë mënyra për të rritur dëshirën tuaj seksuale dhe, sigurisht, dieta mund të luajë një rol kryesor.

Sipas provave të ndryshme kërkimore, disa lëndë ushqyese mund të ndihmojnë në rritjen e dëshirës seksuale dhe fertilitetit.

Për shembull, dietat e pasura me proteina shtazore, acide yndyrore të përpunuara dhe karbohidrate mund të kenë një ndikim negativ në fertilitet.

Në vend të kësaj, një dietë e pasur me proteina bimore, acide yndyrore omega-3 dhe antioksidantë mund ta përmirësojë atë.

Konsumimi i sasive të konsiderueshme të këtyre lëndëve ushqyese mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e dëshirës seksuale. Lista e ushqimeve që rritin epshin përfshin:

agrumet,

bishtajore,

produkte me drithëra të plota,

perime të freskëta,

arra

dhe ushqim deti.

Në të kundërt, ushqimet që ulin dëshirën seksuale përfshijnë:

Yndyrnat e ngopura, si ato që gjenden në ushqimet e skuqura

Yndyrna të pangopura, të tilla si ato që gjenden në vajrat bimore

Miell i bardhë dhe sheqeri

Artikuj me përmbajtje të lartë natriumi

Një tjetër këshillë e rëndësishme ushqyese është kufizimi i alkoolit. Sigurisht, alkooli mund të ulë libidon. Një studim i vitit 2016 zbuloi se gratë raportuan më pak lubrifikim dhe vështirësi në arritjen e orgazmës pas pirjes së alkoolit, ndërsa burrat raportuan se ndjeheshin më pak gjenital kur bënin seks ndërsa ishin nën ndikimin e alkoolit. Nëse pini alkool, përpiquni t’i përmbaheni një deri në tre pije.

Bimët janë një zgjidhje e shkëlqyer natyrale për të nxitur dëshirën seksuale. Disa studime tregojnë se disa bimë e kanë këtë veti.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat