Mund të përmirësojë kolesterolin dhe të reduktojë yndyrën në bark, gjithçka rreth dietës Atlantike

Life style

Mund të përmirësojë kolesterolin dhe të reduktojë yndyrën në bark, gjithçka rreth dietës Atlantike

Më: 14 prill 2024 Në ora: 08:03
Foto ilustrim

Një studim i fundit i publikuar në “JAMA Network Open” sugjeron se dieta Atlantike, një plan ushqimor tradicional i përhapur në Spanjën veriperëndimore dhe Portugalinë veriore, mund të ofrojë avantazhe të rëndësishme shëndetësore, duke përfshirë përmirësime në nivelet e kolesterolit dhe uljen e yndyrës së barkut.

Kjo dietë, e karakterizuar nga një shumëllojshmëri e pasur e peshkut dhe ushqimeve të detit, perimeve, frutave, drithërave, fasuleve, vajit të ullirit dhe konsumit të moderuar të mishit dhe verës, po tërheq vëmendjen për ndikimin e saj të mundshëm në shëndetin kardiovaskular. Studimi ndoqi mbi 200 familje nga një komunitet rural spanjoll nga marsi 2014 deri në maj 2015. Pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe, me një grup të udhëzuar që t’i përmbahej dietës Atlantike ndërsa tjetri vazhdoi zakonet e tyre tipike të të ngrënit.

Gjatë gjashtë muajve, studiuesit vlerësuan parametra të ndryshëm shëndetësorë, duke përfshirë marrjen e dietës, aktivitetin fizik, përdorimin e ilaçeve dhe treguesit metabolikë. Rezultatet nga studimi treguan se pjesëmarrësit që ndiqnin dietën Atlantike përjetuan përmirësime në perimetrin e belit dhe nivelet e kolesterolit “të mirë” HDL.

Individët që i përmbaheshin dietës së Atlantikut demonstruan një incidencë më të ulët të zhvillimit të sindromës metabolike. Për më tepër, në mesin e pjesëmarrësve të diagnostikuar tashmë me sindromën metabolike në fillim të studimit, një pjesë e konsiderueshme në grupin e dietës Atlantike nuk i plotësonte më kriteret për gjendjen pas gjashtë muajsh. Dieta e Atlantikut thekson ushqimet e pasura me lëndë ushqyese dhe metodat tradicionale të gatimit, të tilla si zierja, të cilat rrisin disponueshmërinë biologjike të lëndëve ushqyese dhe promovojnë shëndetin e përgjithshëm.

Michelle Routhenstein, një dietologe e regjistruar e specializuar në sëmundjet e zemrës, theksoi potencialin e dietës Atlantike për të përmirësuar shëndetin. Ajo vuri në dukje se dieta i jep përparësi ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese dhe metodave tradicionale të gatimit, të cilat rrisin aftësinë e trupit për të absorbuar dhe përdorur në mënyrë efektive lëndët ushqyese.

Gjetjet e këtij studimi nënvizojnë përfitimet e mundshme të adoptimit të dietës Atlantike për përmirësimin e niveleve të kolesterolit, reduktimin e yndyrës në bark dhe zbutjen e faktorëve të rrezikut metabolik. Ndërsa interesi për modelet tradicionale të dietës rritet, kërkohen kërkime të mëtejshme për të eksploruar efektet afatgjata dhe implikimet më të gjera të dietës Atlantike në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat