Ndërprerja e ushtrimeve para moshës 15-vjeçare mund të çojë në shëndet të dobët mendor

Life style

Ndërprerja e ushtrimeve para moshës 15-vjeçare mund të çojë në shëndet të dobët mendor

Më: 16 prill 2024 Në ora: 10:14
Foto ilustrim

Nëse nuk ushtroni rregullisht nga mosha 15-vjeçare, mund të keni probleme me shëndetin mendor më vonë, ulje të besimit dhe nivele të ulëta të aktivitetit gjatë jetës, ka zbuluar një studim.

Hulumtimi në 26 mijë njerëz, nga 22 vende të botës, zbuloi se ata që ndaluan së ushtruari shpesh para moshës 15 vjeç, u rritën në më pak të përqendruar (11%) dhe të qetë (10%), ndërsa një në 10 ishin më pak të sigurt.

Në fakt, një indeks i ri “State of Mind”, i cili ka renditur mirëqenien e njerëzve më vonë në jetë bazuar në kohëzgjatjen që ata vazhdojnë të ushtrojnë ndërsa rriten, zbuloi se lënia e ushtrimeve më herët se 15 vjeç çon në rezultatet më të ulëta të gjendjes mendore, dhe nivelet e aktivitetit në moshë madhore. Për të gjithë të anketuarit, kjo arrin në një rezultat të gjendjes shpirtërore 15% më të ulët se mesatarja globale.

Doli gjithashtu se midis 15 dhe 17 vjeç janë vitet më të rëndësishme për të ushtruar rregullisht, në mënyrë që të shihen përfitime gjatë gjithë jetës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat