Çfarë duhet të bëni nëse partneri juaj nuk ju sheh si prioritet?

Life style

Çfarë duhet të bëni nëse partneri juaj nuk ju sheh si prioritet?

Më: 20 prill 2024 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Një marrëdhënie çift nuk është gjithmonë rozë, nuk është si në karikaturat ku princesha takon princin, ata bien në dashuri dhe të gjithë jetojnë të lumtur ndonjëherë. Dashuria është bërë nga ngritjet dhe uljet, nga kohët e mira por edhe nga grindjet sigurisht. Një gjë është shumë e rëndësishme në bazat e saj dhe ai është respekti reciprok.

Çfarë do të thotë “të jesh një përparësi”

Nëse partneri është shumë pranë familjes së origjinës dhe, me ta, është shumë i pranishëm (brenda kufijve të normales) është një gjë legjitime. Sigurisht që nuk mund të pretendojmë se jemi në mendimet e tij në çdo moment të jetës së tij.

Kur zbresim në renditje pas gjërave pa rëndësi reale atëherë është koha për t’u shqetësuar. Nëse, për shembull, partneri ynë gjithmonë na vë pas ekipit të tij të preferuar ose pas hobeve të tij, pas miqve apo të dashurave, apo ndonjë gjëje materiale, kjo do të thotë se ka ardhur koha të pyesim veten nëse kjo është marrëdhënia që duam. Është e qartë se nuk do të thotë se ai nuk duhet të ketë një jetë jashtë nesh, por e kundërta e saktë, pra të jetojë për veten / veten dhe, nëse koha mbetet, duke na u përkushtuar.

Duhet të kuptojmë se, edhe pse e duam një person, nuk duhet ta zhvlerësojmë veten, nuk duhet të mendojmë se qëndrimi i tij është normal. Nuk duhet të lejojmë që gjithçka të shkojë mirë për dashurinë, sepse edhe kjo ka kufijtë e saj. Ji gjithmonë i vetëdijshëm për veten.

Si ta rregullojmë?

Nëse mendon se e do vërtet këtë person dhe dëshiron me çdo kusht të përpiqesh të shpëtosh marrëdhënien tënde, atëherë duhet të flasësh hapur. Dialogu është i rëndësishëm në çdo marrëdhënie dhe, në një situatë kaq të konsiderueshme, ai është dyfish i rëndësishëm. Komunikoni hapur me partnerin, shprehni ankthin dhe malarjen e brendshme. Nëse i intereson vërtet, ai do të kuptojë dhe do të përpiqet, ndoshta me pak përpjekje, të ndryshojë për ju.

Por nëse nuk është kështu, atëherë e vetmja gjë që mund të bësh për të mirën tënde është të largohesh. Është e dëmshme për veten të jemi me dikë që nuk na do vërtet dhe nuk na respekton. Gjithashtu, do të përfundonim duke përjashtuar mundësinë për të njohur dikë që na vlerëson dhe di të na vërë në vend të parë. Të presësh dashurinë e dikujt që nuk na do vërtet është e padobishme dhe zhgënjyese.

Të duash veten duhet të jetë gjithmonë kryefjala juaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat