E urreni vrapimin?Mashtroni trurin tuaj për ta bërë atë, vetëm me 3 teknika

Life style

E urreni vrapimin?Mashtroni trurin tuaj për ta bërë atë, vetëm me 3 teknika

Më: 20 prill 2024 Në ora: 15:47
Foto ilustrim

Vrapimi, për shumë, është si një ilaç i hidhur. Ne e dimë se është mirë për ne, por vetëm mendimi për të lidhur këpucët dhe për të shkuar në rrugë mund të shkaktojë ndjenja mërzitjeje dhe lodhje. Megjithatë, arsyeja pse kaq shumë ekspertë këmbëngulin që ne ta përfshijmë atë në rutinën tonë të përditshme është shumë më tepër sesa thjesht të jemi në gjendje të mirë fizike.

Sipas WebMd vrapimi është i aftë të përmirësojë shumë aspekte të shëndetit tonë duke filluar me shëndetin e zemrës.

Këtu janë tre ‘mashtrime’ për t’ju ndihmuar të riprogramoni trurin tuaj dhe ta ktheni vrapimin nga një punë e përditshme në një kënaqësi.

Riprogramimi i trurit tonë

Truri ynë ka një aftësi të jashtëzakonshme për t’u përshtatur dhe për të formuar zakone të reja. Duke riformuar mënyrën se si e perceptojmë vrapimin, ne mund të ndryshojmë rrugët nervore që lidhen me të. Pra, në vend që ta shihni atë si një detyrë të frikshme, përpiquni të përqendroheni në përfitimet që sjell.

Merrni pushime, por qëndroni te qëllimi

Një gabim i zakonshëm në mesin e vrapuesve fillestarë është të shtyni trupin tuaj shumë fort, duke çuar në djegie. Pra, në vend që të përpiqeni të vraponi distanca të gjata nga e para, përqafoni konceptin e stërvitjes me intervale. Kaloni nga periudhat e vrapimit në periudhat e ecjes për të ndërtuar gradualisht qëndrueshmërinë tuaj. Duke marrë këto pushime, ju jo vetëm reduktoni tendosjen fizike, por edhe parandaloni lodhjen mendore.

Merr një qen

Ata thonë se qeni është miku më i mirë i njeriut, por mund të jetë edhe shoqëruesi juaj më i mirë i vrapimit. Kështu që qentë duket se e duan rutinën dhe dëshirojnë ushtrimet e rregullta, duke i bërë ata shoqëruesin e përsosur për vrapuesit e mundshëm që hezitojnë. Ky akt i thjeshtë i ecjes ose vrapimit me një mik me gëzof mund të transformojë përfundimisht qëndrimin tuaj ndaj ushtrimeve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat