Vini re! 6 shenja që tregojnë se dikush po gënjen

Life style

Vini re! 6 shenja që tregojnë se dikush po gënjen

Më: 20 prill 2024 Në ora: 16:10
Foto ilustrim

A ka një metodë për të treguar kur dikush gënjen? Përgjigja është po. Në jetën private si dhe në atë profesionale është e rëndësishme të kuptojmë nëse personi që kemi përballë gënjen apo tregohet i sinqertë.

Për të kuptuar kur dikush gënjen, mund të përdorim disa shenja tregues , të cilat do të na ndihmojnë të kuptojmë dinamikën e ndërveprimeve njerëzore dhe të kuptojmë kur dikush nuk është plotësisht i sinqertë, sipas ‘Marie Claire’.

1- Mungesa e detajeve

Kur dikush gënjen, ai do të përpiqet të shmangë detajet ose të japë informacion të paqartë për të fshehur të vërtetën. Atëherë mund të vëreni dallime në historitë e një personi, me detaje që nuk përputhen ose duken të pamundura.

2- Shenjat e stresit

Gënjeshtra mund të jetë stresuese, edhe për njerëzit me përvojë. Nëse dikush gënjen, trupi i tij do të tregojë shenja nervozizmi ose shqetësimi të tilla si djersitja e tepërt, rrahjet e shpejta të zemrës, gëlltitja e tepërt ose dridhja e duarve.

3-Gjuha e tepërt e trupit

Shprehjet e fytyrës dhe gjestet e trupit mund të zbulojnë shumë për atë që një person mendon ose ndjen në të vërtetë. Kur dikush gënjen, ata mund të ekzagjerojnë në një përpjekje për të bindur të tjerët për tregimin e tyre të rremë. Vini re nëse shprehjet e fytyrës dhe gjestet e tyre duken shumë teatrale ose të papërshtatshme për situatën: ky ekzagjerim mund të tregojë se ata po fshehin të vërtetën.

4-Ndryshimi në sjellje

Kur personi me të cilin po flisni nuk është i sinqertë, sjellja e tij mund të ndryshojë ndjeshëm nga qëndrimi i tyre i zakonshëm. Ata mund të bëhen papritmas në mbrojtje, nervozë ose të shmangin shikimin tuaj të drejtpërdrejtë. Nëse vëreni këto ndryshime në sjellje pasi ato mund të tregojnë se personi fsheh diçka ose nuk thotë të vërtetën.

5-Historia është shumë e mirë për të qenë e vërtetë

Nëse dikush ose diçka duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, zakonisht është. Shpesh, në fakt, gënjeshtrat përfshijnë elementë që duken shumë të përsosur për të qenë të vërteta.

Për të dalluar kur dikush gënjen, kërkoni për shenja ekzagjerimi ose pabesueshmërie në narrativën e tyre, gjithashtu duke i kushtuar vëmendje mundësisë që ata po përpiqen të manipulojnë emocionet tuaja për të fituar besimin.

6-Evazioni

Evazioni është një sjellje e zakonshme mes atyre që përpiqen të fshehin të vërtetën ose të shmangin kapjen duke gënjyer. Kur një person përballet me pyetje të drejtpërdrejta ose të drejtpërdrejta, në vend që të përgjigjet qartë, ai mund të flasë në mënyrë të paqartë ose të paqartë, duke ofruar informacion të përgjithshëm që nuk i përgjigjet në të vërtetë pyetjes që bëhet.

Një taktikë tjetër e zakonshme kur dikush gënjen është të ndryshoni temën, duke u përpjekur të largoni vëmendjen diku tjetër në vend që t’i përgjigjeni pyetjes së bërë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat