Si t’i largoni përgjithmonë ‘bubrecat’? Provoni metodën me këto produkte shtëpiake

Life style

Si t’i largoni përgjithmonë ‘bubrecat’? Provoni metodën me këto produkte shtëpiake

Më: 8 maj 2024 Në ora: 13:10
Foto ilustrim

Prania e milingonave në shtëpi shpesh bëhet e bezdisshme, sidomos kur tani fillojnë të shfaqen me ngrohjen e motit.

Shumë do të blejnë automatikisht një pesticid për t’i luftuar këto insekte, por kjo metodë mund të jetë e rrezikshme nëse keni fëmijë.

Megjithatë, ka shumë përbërës natyralë që mund të vrasin në mënyrë efektive milingonat pa përdorur kimikate toksike.

Këto kura natyrale janë më pak të dëmshme për mjedisin, ju, familjen dhe kafshët tuaja shtëpiake.

Ju mund të gjeni shumë zgjidhje natyrale të njohura për t’i larguar dhe shumicën e këtyre produkteve i keni edhe në shtëpi.

Përdorni uthull të bardhë, lëngë limoni, kanellë ose piper të zi.

Këto metoda mund të jenë parandaluese efektive sepse erërat e tyre të forta mund të ngatërrojnë gjurmët e aromës që nuhatin milingonat, duke e bërë me pak gjasa të qëndrojnë në zonë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat