Për më shumë optimizëm: Disa mënyra për të pasur një humor më të mirë

Life style

Për më shumë optimizëm: Disa mënyra për të pasur një humor më të mirë

Më: 17 maj 2024 Në ora: 16:40
Foto ilustrim

Humori i mirë është çështje këndvështrimesh dhe vullneti. Për të pasur një qasje më pozitive, ka disa mënyra, të cilat i ke të listuara më poshtë:

1. Fli 8 orë gjumë

2. Bëj aktivitet fizik

3. Bëj ecje të gjata në natyrë

4. Mos u mbyll në shtëpi

5. Bëj një listë të gjatë me personat pozitivë në jetën tënde

6. Dëgjo muzikë që të bën të lumtur

7. Kërce

8. Qesh sa më shumë

9. Merr dhe jep një përqafim

10. Përkëdhel një qen/ mace

11. Konsumo ushqime që përmbajnë Omega-3

12. Rregullo shtëpinë

13. Kujto 3 situata pozitive dhe reflekto rreth tyre

14. Puno me frymëmarrjen

15. Shiko një video me panda

16. Plotëso një puzzle

17. Konsumo një lëng frutash

18. Merr rreze dielli

19. Ec zbathur mbi bar

20. Merri erë një luleje/ vaji livandoje

21. Bëj një dush të ngrohtë

22. Përkujdesu për lëkurën

23. Konsumo perime të gjelbra

24. Admiro një pikturë

25. Konsumo çokollatë

26. Vizualizo versionin më të mirë të vetes

27. Buzëqesh me një çast të këndshëm

28. Rikujto një mik/e të vjetër

29. Bëj një masazh

30. Bëj një gjest të mirë për dikë tjetër

31. Dëgji cicërimat e zogjve

32. Bëj yoga

33. Ushqehu me art – vizito një muze, lexo një poezi

34. Bli një lule të re

35. Fol me dikë të panjohur

36. Shiko një komedi

37. Bëj çdo ditë diçka të re

38. Merr një pushim nga rrjetet sociale

39. Praktiko qëndrimin me shpinën drejt

40. Bli diçka të re

41. Printo foto të vjetra dhe kujtime të bukura

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat