Ekspertët ngrenë alarmin: Të rinjtë po bëjnë gjithnjë e më shumë ndërhyrje estetike

Life style

Ekspertët ngrenë alarmin: Të rinjtë po bëjnë gjithnjë e më shumë ndërhyrje estetike

Më: 17 maj 2024 Në ora: 21:20
Foto ilustrim

Kërkesat për hundë më të vogël, buzë më të plota dhe botoks vetëm po shtohen. “Këto janë dëshirat kryesore nga djemtë dhe vajzat e reja që hyjnë sot në zyrën e një kirurgu plastik. Gjithmonë e më shumë të rinjtë po u drejtohen trajtimeve për të arritur perfeksionin”, shpjegon Erik Geiger, specialist i ndërhyrjeve kirurgjikale.

Problemi më i madh, sipas analizës së bërë prej tij dhe mediave, është fakti se rrjetet sociale promovojnë çdo ditë diçka të re, e cila i nxit njerëzit të shkojnë drejt mono-kulturës së të qenurit të gjithë njësoj.

Ka disa karakteristika fizike që promovohen si e tashmja e bukurisë, të cilat tërheqin në vorbull njerëz që duan të bëjnë gjithçka për t’i arrirë.

Çdo ndërhyrje bëhet vetëm me një qëllim: T’i afrohemi standardit të bukurisë që promovohet tani.

Mjekët theksojnë se është shumë e vështirë që çdo njeri të përshtatet vetëm me një ideal bukurie. Por të rinjtë nuk janë të vetdijshëm për këtë.

Sugjerimi i ekspertëve vë theksin tek edukimi nga mjekët, si qasja e parë e vërtetë me problemin dhe zgjidhjen e tij.

Sipas tyre, mjekët duhet të jenë të kujdesshëm me informimin, me detajet që shpjegojnë dhe me këshillimin në rrugën e ndërhyrjeve. Ata duhet të sugjerojnë konsultë me psikologë para se të rinjtë të marrin vendime drastike dhe të flasin hapur mbi pasojat apo problemet që shkaktohen nga ndërhyrjet plastike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat