Këshilla për të komunikuar me një bashkëshort të zemëruar

Life style

Këshilla për të komunikuar me një bashkëshort të zemëruar

Më: 20 maj 2024 Në ora: 06:12
Foto ilustrim

Komunikoni me bashkëshortin tuaj të zemëruar pa e ndezur situatën.

1. Të kuptuarit e zemërimit është hapi i parë

Zemërimi është një emocion i natyrshëm. Ne të gjithë e përjetojmë atë dhe e dimë nxitimin e adrenalinës që vepron si armaturë për situata të kërcënimit të perceptuar. Sado ofendues dhe fyes mund të duket zemërimi kur lëshohet, ai sjell dhurata. Fuqia, energjia dhe mbrojtja mund të jenë motivues të fortë për dikë që përndryshe ndihet i pafuqishëm, i dobët dhe i pambrojtur. Kur përpiqeni të kuptoni se si të komunikoni me bashkëshortin tuaj të zemëruar, është e rëndësishme të dini nëse zemërimi është kontekstual apo kronik.

2.Përshkallëzimi dhe neutralizimi

Kjo përpjekje kryesore ka për qëllim uljen e temperaturës dhe uljen e intensitetit emocional. Është e natyrshme të dëshirosh të kundërshtosh një shpërthim zemërimi ose shprehje faji. Megjithatë, nëse e keni bërë punën për t’u marrë me emocionet tuaja, do të jeni më mirë në gjendje të zbusni intensitetin e bashkëshortit tuaj. Mbani fokusin tuaj në dritën bashkëpunuese në fund të tunelit. Dhe mos e shtoni intensitetin duke luftuar zjarrin me zjarr.

3.Jini të durueshëm dhe të dhembshur

Durimi dhe dhembshuria mund të ndihen si lëshime që kafshojnë gjuhën kur jeni në vijën e zjarrit të zemëruar. Por mbani mend se zemërimi është pikërisht ajo që po shihni. Një nga bukuritë e intimitetit është se ka fuqinë për të shëruar plagët e vjetra. Martesa ofron një mundësi si asnjë tjetër në këtë drejtim. Por ju duhet të arrini tek plagët për t’i shëruar ato. Dhe kjo do të thotë të thyesh të gjithë indin mbresë që i mbulon ato. Dhembshuria frymëzon kërkimin për të kuptuar. Dhe durimi i jep partnerit tuaj një hapësirë ​​të sigurt për të eksploruar dhe shprehur një përgjigje më të vërtetë sesa zemërimi.

4.Merr ndihme

Përpjekja për të pasuruar apo edhe për të shpëtuar martesën tuaj kur zemërimi është gjithmonë duke e rritur kokën e saj me brirë mund të duket si një betejë e përditshme e vështirë. Ju lutemi jini të sjellshëm me veten dhe mbani mend se emocionet nuk mësohen. Shumica e njerëzve vijnë në martesë me pak vetëdije për emocionet e tyre të pambikëqyrura, e lëre më se si t’i trajtojnë ato. Disa ekspertë i kanë kushtuar jetën e tyre profesionale për të ndihmuar çiftet e dashuruar dhe me qëllime të mira për të shpëtuar marrëdhëniet e tyre. Kur dini më mirë, bëni më mirë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat