Nxirja: çfarë të bëni për të pasur një ngjyrë magjepsëse?

Life style

Nxirja: çfarë të bëni për të pasur një ngjyrë magjepsëse?

Më: 23 maj 2024 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Pushimet po afrohen: këtu janë pesë këshilla të thjeshta që duhen ndjekur për të fituar një ngjyrë për t’u pasur zili.

Një nxirje e kaftë është (pothuajse) ëndrra e të gjithëve, por për të shmangur dëmtimin e lëkurës në funksion të ekspozimeve të para dhe për t’u mburrur me një nxirje perfekte për testin e rrobave të banjës, është më mirë të përgatiteni paraprakisht. Rekomandohet shumë të përfitoni nga rrezet e para të diellit të ngrohtë dhe mund të mjaftojë edhe dalja në ballkon për ta përfituar atë. Eliminimi i pamjes gri që dimri na ka lënë si kujtim nga lëkura nuk është e vështirë dhe kthimi i shkëlqimit në verë është me të vërtetë brenda mundësive të kujtdo.

1 – Përqendrohuni në një dietë miqësore

Nuk duhet të jetë e habitshme të dini se nxirja fillon nga tavolina. Ushqimi i shëndetshëm është aleati më i mirë i mirëqenies sonë dhe disa ushqime, përveçse të rëndësishme për shëndetin, mund të jenë miq të shkëlqyeshëm në promovimin e rrezitjes. Beta-karoteni dhe likopeni, për shembull, janë thelbësore për përgatitjen e lëkurës për ekspozimin në diell: këto janë, në fakt, substanca që stimulojnë natyrshëm prodhimin e melaninës. Për një nxirje të njëtrajtshme dhe natyrale, po për frutat dhe perimet me lëvozhgë dhe tul të kuq, të verdhë dhe portokalli: karotat, specat dhe domatet janë miqtë tanë më të mirë për stimulimin e nxirjes. Me afrimin e verës po edhe për qershitë, kajsitë, kumbullat, pjeprin, patëllxhanët, pjeshkët dhe shalqinin. Së fundi, për të mos harruar figurën tuaj në funksion të testit të rrobave të banjës, le të pasurojmë dietën me brokoli dhe lakra brukseli: të shkëlqyera për të mbushur me antioksidantë të nevojshëm për të luftuar plakjen e lëkurës, perfekte për t’u kthyer në formë.

2 – Ndihmoni veten me ushqyes

Për të maksimizuar rezultatin, përveç zgjedhjes së kujdesshme të ushqimit, mund të merrni ndihmë të mëtejshme falë suplementeve të melaninës. Për të fituar një ngjyrë të bukur dhe të shëndetshme, kjo mbështetje mund të jetë e dobishme: tani ka shumë në treg. Për t’u orientuar mund të ndjekim disa forume ose të përfitojmë nga këshillat e ekspertëve. Për të stimuluar prodhimin e pigmentit dhe për të mbajtur një pamje më intensive për më gjatë, sugjerimi është që të merrni suplementet të paktën një muaj para ekspozimit në diell. Megjithatë, le të kujtojmë se edhe ballkoni në shtëpi mund të përdoret për t’u përkëdhelur nga rrezet e diellit: i dobishëm për përgatitjen e lëkurës, por edhe për grumbullimin e vitaminës D, mik i kockave e jo vetëm.

3 – Përgatiteni lëkurën tuaj me scrab

Për një nxirje perfekte për t’u dukur dhe për të marrë shumë pëlqime, së pari duhet të hiqni qafe qelizat e vdekura dhe të gjeni lëkurë të pastër, të lëmuar dhe me shkëlqim. Përpara se të ekspozohemi në diell, bëjmë një scrub delikat në dush, duke e shoqëruar me një masazh të këndshëm, për shembull me teknikën e furçës së thatë. Ky është një eksfolim optimal i lëkurës i cili në të njëjtën kohë nxit qarkullimin. Për më tepër, ndihmon për të luftuar stanjacionin e lëngjeve, duke nxitur kullimin e trupit dhe duke luftuar kundër celulitit të urryer. Për të pastruar lëkurën është e nevojshme ta lëmoni atë të paktën një herë në javë në mënyrë që të jetë gati për ekspozim, por për të shmangur rrezikun e skuqjeve dhe acarimit, është mirë që me maturi të ndaloni eksfolimin pesëmbëdhjetë ditë përpara se të filloni të zhyteni në banja dielli.

4 – Mos u ekspozo kurrë pa mbrojtje UV

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit në lëkurën tuaj është në rregull, por duhet bërë gjithmonë me kujdes ekstrem. Për të shmangur plakjen e lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave shumë të pakëndshme, si dhe për të parandaluar patologjitë e lëkurës, duhet të mbani mend gjithmonë të mbroni veten, veçanërisht gjatë ekspozimeve të para kur lëkura nuk është ende e përgatitur. Çdo gjë, nga gjalpi i kakaos te kremi i konturit të syve te qumështi i trupit duhet të përmbajë një faktor mbrojtës kundër rrezeve UV: një mburojë e nevojshme për t’u mbrojtur nga agresionet e diellit. Pa mbrojtur veten, ne e vendosim lëkurën tonë në rrezik të djegies nga dielli dhe djegia e vazhdueshme ose qëndrimi në diell për një kohë të gjatë mund të favorizojë fillimin e melanomës, kancerit të lëkurës që fatkeqësisht po rritet vazhdimisht, aq sa incidenca e tij është dyfishuar në vitet e fundit. dhjetë vjet.

5 – Kujtohuni se edhe sytë tuaj duhet të mbrohenë

Një nga masat e vogla paraprake kur filloni të ekspozoheni në diell është përdorimi i një kapeleje dhe syze të errëta. Duhet të mbrohet jo vetëm lëkura, por edhe sytë. Syzet e diellit, përveçse japin një pamje të sofistikuar dhe pak misterioze, janë të domosdoshme dhe duhen mbajtur gjithmonë kur ekspozohemi edhe kur jemi nën ombrellë, duke zgjedhur ato me lente që janë më të përshtatshme për filtrimin e rrezeve ultravjollcë. Nëse jeni adhurues i sporteve ujore ose ju pëlqen të argëtoheni dhe të largoheni nga vapa duke bërë një shëtitje edhe në male të larta, është më mirë të zgjidhni lente të polarizuara, të afta për të reduktuar shkëlqimin dhe për të mbrojtur kundër reflektimeve. Edhe kapela nuk duhet harruar kurrë: në këtë rast, eleganca kombinohet me dobinë, sepse buza ose vizori janë shumë të dobishme për mbrojtjen e fytyrës dhe syve pa e shënuar fytyrën e nxirë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat