4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me besim

Life style

4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me besim

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 21:07
Ilustrim

Vetëdyshimi mund të jetë një model mendimi i dobësuar që bllokon shanset tona për sukses. Ne të gjithë luftojmë me vetëdyshimin në një pikë, por mësimi për të kapërcyer atë na çliron nga të menduarit negativ dhe na lejon të jetojmë në potencialin tonë të plotë.

Këtu janë 4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me besim:

Gjeni dikë që mund t’ju këshillojë

Gjeni një person që ju dëgjon me të vërtetë, ju kupton, dhe ndihmon që të vendosni këmbët tuaja në tokë, qofshin terapistë, prindërit, vëllai/motra ose shok i besuar. Ata mund të ndihmojnë në identifikoni dhe sfidoni dyshimt tuaja.

Rrethoj veten me miq të vërtetë

Identifikoni ata miq që ju mbështesin, ju këshillojnë dhe ju inkurajojnë; miqtë që mendojnë se jeni yll. Ata miq meritojnë kohën tuaj.

Falni veten

Falja e vetes është shpesh më e vështirë se falja e të tjerëve. Ne ndalemi vazhdimisht në kohën kur kemi dështuar ose i kemi shkaktuar dëme të dikujt. Gjeni forcë për të kapërcyer këto mangësi.

Vendosni qëllime që mund të arrini

Qëllimet tuaja duhet të evoluojnë dhe të ndryshojnë gjithnjë. Jepini vetes leje për të provuar gjëra të reja, por jini realistë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat