Të pasur apo të varfër? Mund të kuptohet vetëm nëpërmjet fytyrës

Life style

Të pasur apo të varfër? Mund të kuptohet vetëm nëpërmjet fytyrës

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 19:48
Ilustrim

Ndoshta nuk e keni menduar ndonjëherë se mund ta dalloni nëse një njeri është i pasur vetëm duke i parë fytyrën por studimet tregojnë të kundërtën.

“Journal of Personality and Social Psychology” ka publikuar një artikull i cili tregon se dallimet në mirëqënien reflektohen në fytyrat e njerëzve.

Profesori  Nicholas O. Rule dhe Thora Bojrnsdottir nga universiteti i Torontos kryen një studim në ambjentet e fakultetit. Ata iu treguan studentëve qindra fotografi, dhe 68% e tyre ishin të saktë për të dalluar në bazë të portreteve të pasurit dhe të varfrit.

Edhe pse studentët nuk jepnin dot një shpjegim të saktë se ku bazohen për cilësimin e tyre, autorët mendojnë se kryesisht sytë dhe goja, janë tiparet kryesore për të saktësuar gjendjen sociale.

“Me kalimin e kohës fytyra juaj ka reflektime të përjetshme për të zbuluar eksperiencat tuaja. Edhe kur mendoni se nuk shprehni diçka, reliket e këtyre eksperiencave janë akoma aty, por nuk prisja që efektet të ishin kaq të forta, dhe diferencat të vëreheshin”, u shpreh Nicholas 0.Rule.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat