​Gjërat që nuk duhet t'i lini në veturë gjatë nxehtësisë ekstreme

Life style

​Gjërat që nuk duhet t'i lini në veturë gjatë nxehtësisë ekstreme

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

Disa gjëra mund të bëhen rrezik për shëndetin dhe të tjera do të shkatërrohen për shkak të temperaturave të larta që mund të zhvillohen në automjet, veçanërisht nëse është i parkuar në rrezet e diellit.

Krem kundër diellit

Në temperatura shumë të larta, disa përbërës në krem do të dekompozohen. Kremi do të bëhet i padobishëm dhe do të ekspozoheni ndaj rrezeve të rrezikshme UV.

Shishe uji

Do të shkaktojnë lëshimin e kimikateve toksike në pije. Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar në ditët e nxehta, ndaj zëvendësoni shishet plastike me ato metalike ose qelqi.

Barnat

Gjithmonë kontrolloni paketimin e ilaçeve për t'u siguruar që po e paketoni siç duhet. Disa ilaçe shpërbëhen në nxehtësi. Ato bëhen të padobishme apo edhe të dëmshme.

Syze dielli

Janë simbol i verës dhe i udhëtimit, por ato nuk duhet të lihen në makinë. Nëse i lini në një vend shumë të nxehtë, do të shtrembërohen ose do të thyhen.

Pijet në kanaçe

Për një udhëtim të gjatë në një ditë vere, është e rëndësishme të pini një pije të ftohtë freskuese. Por pijet e gazuara mund të shpërthejnë në temperatura shumë të larta. Ajo do të krijojë një rrëmujë ngjitëse dhe ndoshta të shtrenjtë për ju për ta pastruar.

Telefoni mobil

Në makinat e nxehta temperaturat do të rriten në nivele të padurueshme. Bateria e telefonit tuaj mund të dështojë nëse nxehet, gjë që do të jetë e shtrenjtë për t'u zëvendësuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat