Gabimi që njerëzit bëjnë në banjë mund të jetë vërtet i dëmshëm

Mjekësi alternative

Gabimi që njerëzit bëjnë në banjë mund të jetë vërtet i dëmshëm

Më: 7 tetor 2021 Në ora: 16:13
Foto ilustrim

Kur bëni diçka çdo ditë, është e lehtë të futeni në autopilot. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse trupi juaj nuk ju thotë se është veprim i dëmshëm.

Sidoqoftë, shumë praktika mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj pa e kuptuar.

Kur shkoni në tualet, është thelbësore që të lëshoni ujin me kapakun poshtë.

Pse? “Kur e shpërlani tualetin me kapakun e tualetit lart, tualeti juaj nxjerr grimca të vogla uji të përziera me nevojat”, paralajmëron Adam Leech.

Sipas z. Leech, “Këto grimca përmbajnë disa baktere vërtet të dëmshme dhe mund të kenë gjurmë të E Coli, të gjitha këto mund të jenë vërtet të këqija për shëndetin tuaj”.

Siç shpjegoi ai, këto baktere të dëmshme mund të jetojnë në sipërfaqet e banjës tuaj për muaj me radhë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat