Sharja është e shëndetshme!

Mjekësi alternative

Sharja është e shëndetshme!

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 20:05
Foto ilustrim

Ne jemi mësuar që nga fëmijëria se si sharjet janë të pahijshme dhe se si “fjalë të shëmtuara” nuk guxojnë të shqiptohen. Sharja është bërë pothuajse një pjesë normale e bisedës së përditshme, dhe pasuria e sharjeve në gjuhën tonë duket se është në një nivel për t’u patur zili.

Sidoqoftë, edhe pse njerëzve që shajnë u jepen etiketa të ndryshme, kërkimet nga shkencëtarët finlandezë tregojnë se sharja është në fakt një gjë mjaft e mirë, ju e konsideruat atë si mungesë të kulturës dhe edukimit në shtëpi.

Mallkimi është në të vërtetë “i shëndetshëm” sepse forcon forcën dhe stabilitetin emocional, dhe gjithashtu zvogëlon dhimbjen aktuale si analgjezikët. Sidoqoftë, nëse përdorni fjalë sharëse pothuajse vazhdimisht sepse ato janë pjesë e fjalimit tuaj normal, të përditshëm. Por nëse ndonjëherë “dilni”, atëherë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr zemërimin.

Mjekët nga Shoqata Britanike e Psikologëve pohojnë se sharja na jep më shumë vetëbesim, kështu që ne jemi automatikisht shumë më tërheqës për të tjerët. Ne nuk do t’ju rekomandojmë të shani, natyrisht, por nëse e bëni, mos u shqetësoni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat