Konfirmojnë shkencëtarët: COVID ndikon në lodhje dhe probleme me gjumë

Mjekësi alternative

Konfirmojnë shkencëtarët: COVID ndikon në lodhje dhe probleme me gjumë

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 23:51
Foto ilustrim

Njerëzit që janë pozitivë për koronavirus kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve mendore, lodhjes kronike dhe problemeve të gjumit, sipas një studimi të ri me 226.521 njerëz nga Britania e Madhe në periudhën midis shkurtit dhe dhjetorit 2020.

Studimi u botua në revistën JAMA Network Open dhe rezultatet treguan se një person me COVID kishte shumë më shumë gjasa të raportonte lodhje dhe probleme me gjumin sesa ata që nuk morën një test pozitiv të koronavirusit.

Për më tepër, ka pasur një rritje në raportimin e sëmundjeve mendore prej 83 për qind pasi një person ka marrë një rezultat pozitiv të testit.

“Ndërsa lodhja është një pasojë e dukshme e COVID-19, rreziku i zhvillimit të problemeve të gjumit është gjithashtu shumë i lartë”, tha studiuesi Matthias Pierce, duke shtuar se është ende e vështirë të përcaktohet nëse COVID shkakton vërtet sëmundje mendore.

Profesoresha Carolyn Chew-Graham theksoi se është shumë e rëndësishme të njihen efektet afatgjata të COVID te pacientët, shkruan Medical xpress. Ajo vuri në dukje se njerëzit që infektohen me koronavirus duhet të ndihmohen për të identifikuar dhe njohur simptomat afatgjata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat