Si ta largoni tensionin dhe “bagazhin emocional”?

Mjekësi alternative

Si ta largoni tensionin dhe “bagazhin emocional”?

Më: 21 nëntor 2021 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Termi “bagazh emocional” përdoret për të përshkruar fenomenin e bartjes së traumave të së kaluarës ose të ashtuquajturave përvoja negative gjatë jetës ose karrierës.

Ju mund ta shihni këtë të reflektuar në qëndrimin e dikujt, sikur ata të mbajnë një peshë të padurueshme, madje mund t’i pengojë ata të ecin përpara në jetë.

Gjithkush bartë emocione të papërpunuara nga përvojat në një farë mase, megjithatë emocionet që nuk trajtohen nuk largohen lehtë, shkruan Healthline.

Ato mund të ndikojnë në mënyrën si mendoni për vetën, si reagoni ndaj stresit, por edhe në marrëdhëniet tuaja me të tjerët.

Ndoshta keni dëgjuar për njerëz që qajnë gjatë trajtimit të jogës, masazhit ose akupunkturës për shkak të një njolle të butë që kur aktivizohet, duket se çon në një çlirim emocional.

Megjithëse disa mund t’i referohen traumës që ruhet në trup dhe kjo nuk është domosdoshmërisht një mënyrë shkencore për ta thënë atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat